انواع درد: دردهایی که انسان ممکن است تجربه کند

انواع درد

درد می تواند انواع مختلفی داشته باشد: اینکه یک درد گذرا باشد یا ماندگار، میزان و شدت آن، روحی و روانی باشد یا یک درد فیزیکی، همگی از انواع درد هستند.

اگر بخواهیم از نظر شدت درد آن را تقسیم کنیم می توان گفت که درد اگر حاد و یا به عبارت دیگری تند و تیز باشد، به دردهای آنی گفته می شود که از دردهای کوتاه مدت هستند و ممکن است در اثر یک اتفاق آنی به وجود آمده باشد. اما دسته دوم از انواع درد، دردهای  مزمن هستند. درد مزمن در طولانی مدت در زندگی افراد وجود دارد و به راحتی از بین نمی رود. بلکه لازم است که برای درمان آن از روش های پزشکی، داروهای ضد درد تجویز شده توسط دکتر و … استفاده کرد. درد ممکن است در طولانی مدت به مراتب و به مرور زمان مشکلات حادتری را به وجود آورد.

با وجود اینکه ممکن است تجربه و احساس درد در افراد مختلف متفاوت باشد و نتوان که یک قاعده کلی در مورد همه افراد اجرا کرد، اما می توان انواع درد را برشمرد.

انواع درد به زبان ساده

درد مزمن:

باید گفت درد مزمن یکی از انواع درد هست و درصد بالایی از افراد هستند که حداقل یک درد مزمن را تجربه کرده اند. درد مبهم و یا درد تهوع آور از دیگر اسامی درد مزمن هستند. درد مزمن اثرات منفی و گاهی جبران ناپذیری را در زندگی فرد بر جای می گذارد . اختلال خواب، افسردگی، تغییرات اشتها، رفتارهای تند و … از اثرات دردهای مزمن هستند.

 بهترین راه حل برای اینکه بتوان درد مزمن را درمان کرد این است که در وهله ی اول در مورد نوع درد، ریشه درد و اینکه در چه زمان هایی به سراغتان می آید اطلاعاتی جمع آوری کنید. در این صورت به پزشک در تشخیص کمک می کنید.

درد عصبی

یکی از انواع درد، دردهای عصبی هستند. هنگامی که رشته های عصبی آسیب ببینید به هرعلتی باعث می شود که دردهای  عصبی ظهور پیدا کنند. دردهای عصبی می تواند ناشی از هر بیماری ای باشد که بهتر است هر کس ریشه درد عصبی خود را جست و جو کند. به طور مثال درد عصبی می تواند از بیماری دیابت نشات گرفته باشد.

دردهای روحی و ورانی

انواع دردهای روحی و روانی همچون افسردگی، خشونت و دیگر دردهای روانی در بروز دردهای دیگر بسیار موثر هستند و یا در بهترین حالت ممکن اگر عامل ایجاد درد نباشند در بهترین حالت ممکن دردهایی که در فرد وجود دارد را شدید تر می کند.

دردهای عضلانی و استخوانی

از شایع ترین دردهایی که خصوصا به مرور زمان و با بالا رفتن سن انسان تجربه می کند دردهای عضلانی هستند. احساس درد و بروز بیماری در استخوان بندی از دیگر انواع درد هستند که می تواند موجب آسیب رساندن به عضله ها، مفاصل، تاندون ها و رباط در انسان ها شود. توصیه می شود که در مورد ریشه این نوع درد، علائم و شیوه درمان آن ها اطلاعات کسب کنید.

دردهای مزمن عضلانی

استفاده و به کار بردن نادرست عضلات می تواند عامل ایجاد دردهای مزمن شود. این استفاده نادرست می تواند در اثر کار نکردن عضله ها (کم کار کردن عضله ها) و یا برعکس در اثر استفاده زیاد از عضله ها باشد که هر دو حالت می تواند عامل بوجود آورنده دردهای مزمن باشد. بهتر است در مورد آسیب ها و دردهای عضلانی به درستی مطالعه کنید.

دردهای شکم

کمتر کسی پیدا می شود که در طول زندگی خود درد شکم را تجربه نکرده باشد. برای تشخیص علت دردهای شکمی می توانید به پزشک مراجعه کنید و تمام علائم خود را به درستی توضیح دهید.

 درد مفاصل

دردهای مفاصل که در سنین بالا شایع تر هستند از دیگر انواع درد هستند. نکته جالب توجه در مورد دردهای مفاصل این است که این نوع درد علاوه بر مراجعه پزشک، توسط روش های خانگی نیز می توان را آن را درمان کرد.

سندرم درد مرکزی

از دیگر دردها می توان به سکته مغزی و آسیب دیدگی نخاع اشاره کرد. این نوع از انواع درد می تواند باعث بروز دردهای مزمن شوند و بهتر است در این باره به مختصر مطالعه کنید.

سندرم درد نواحی پیچیده

این نوع از درد که بسیار نگران کننده و دردناک است می تواند در اثر آسیب های به ظاهر جزئی به وجود آمده باشد و ضربه های عصبی می تواند از عوامل این اختلال باشد. و می توان در مورد این نوع اختلال اطلاعات بیشتری کسب کرد.

دردهای عصبی مربوط به دیابت (نوروپاتی)

از دیگر انواع درد، دردهای عصبی ای هستند که مبتلایان به دیابت تجربه می کنند. این دردهای عصبی می تواند به صورت درد سوزش خصوصا در شب ها خودش را نشان دهد. در مورد نوع از درد بیشتر بخوانید.

درد زونا:

بیماری زونا از ویروس واریسلا زوستر ناشی می شود، این ویروس همان ویروسی است که آبله مرغان از آن نشات می گیرد. این نوع ویروس در دراز مدت می تواند باعث ابتلا فرد به بیماری زونا شود.

درد نورالژی تریژمینال

این نوع بیماری که از دردناک ترین دردها در جامعه پزشکی است، درد عصب سه قلو هم گفته می شود. که می توان در مورد این درد بیشتر مطالعه کرد.

درد رادیکولار

درد رادیکولار نوع بسیار خاصی از درد است که می تواند زمانی رخ دهد که عصب نخاعی فشرده یا ملتهب شود. از پشت و باسن از طریق ستون فقرات و ریشه عصبی نخاعی به داخل پا(های) انتشار می یابد. افرادی که درد رادیکولار دارند ممکن است احساس سوزن سوزن شدن، بی حسی و ضعف عضلانی را تجربه کنند. دردی که از پشت و داخل ساق ساق پا منتشر می شود رادیکولوپاتی می گویند. معمولاً به عنوان سیاتیک شناخته می شود زیرا درد ناشی از تحت تأثیر قرار گرفتن عصب سیاتیک است. این نوع درد اغلب ثابت است و افراد می توانند آن را در عمق پا احساس کنند. پیاده روی، نشستن و برخی فعالیت های دیگر می تواند سیاتیک را بدتر کند. این یکی از رایج ترین اشکال درد رادیکولار است.

چگونه بفهمم درد من طبیعی است یا باید به پزشک مراجعه کنم؟

سطح درد

بیشتر دردها پاسخی طبیعی به آسیب یا بیماری هستند و نیازی به مراجعه به پزشک ندارند. اما چگونه می توانید بفهمید که درد شما نشانه یک مشکل جدی است؟ چنانچه در شرایط مناسبی به خواب نمی روید و با درد گردن یا کمر از خواب بیدار می شوید، به احتمال زیاد طبیعی است. اگر دچار سوختگی جزئی (درجه یک) شدید، درد همراه آن طبیعی است و احتمالاً نیازی به مراجعه به پزشک ندارد. اگر انگشت شست پا یا زانو ضربه خورده باشد، درد کوتاه مدت طبیعی است.

به عنوان یک قاعده، اگر درد شما فقط برای مدت زمانی که انتظارش را دارید ادامه داشته باشد و علت آن را بدانید، احتمالا طبیعی است. اما اگر درد شما شدید است و بیشتر از حد متعارف نسبت به آسیب یا بیماری طول می‌کشد، یا نمی‌دانید علت آن چیست، ممکن است نیاز به مراجعه به پزشک داشته باشید.

در ادامه چند نمونه از دردهای معمولی و نوع دردی که نیاز به مراقبت پزشکی دارند، ذکر شده است.

برخی از علل انواع درد طبیعی

 • آرنج یا زانو با پوست کنده شده
 • سوختگی جزئی
 • کشیدگی عضله
 • سردرد تنشی
 • درد بعد از جراحی در محل برش
 • شکستگی استخوان
 • پیچ خوردگی جزئی مچ پا
 • آسیب عضلانی، تاندون، پوست یا استخوان
 • زایمان


گاهی اوقات درد طبیعی هنوز نیاز به مراجعه به پزشک یا حتی اورژانس دارد. اگر بدون توجه به شدت یا تحمل درد، آسیب جدی دارید، باید به پزشک مراجعه کنید. اگر علاوه بر درد علائم دیگری مانند خونریزی قابل توجه، ناهنجاری مفصل یا استخوان، تورم یا مشکل در انجام کارهای عادی و روزمره دارید، به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. در صورت شک با پزشک خود تماس بگیرید. همیشه بهتر است جانب احتیاط را رعایت کنید تا اینکه از احتمال بدتر شدن آسیب یا بیماری خود جلوگیری کنید.

برخی از علل انواع درد که ممکن است به مراقبت پزشکی نیاز داشته باشد

 • آرتروز
 • فیبرومیالژیا
 • دیابت
 • فتق دیسک در گردن یا پشت
 • سرطان
 • سردردهای میگرنی مزمن
 • سیاتیک
 • سندرم خستگی مزمن
 • حمله قلبی
 • سکته

مدیریت انواع درد در کلینیک فوق تخصصی درد افتخار

در کلینیک فوق تخصصی درد افتخار از آخرین فناوری و روش‌های مدیریت درد برای کمک به بیماران مبتلا به انواع درد استفاده می‌شود. ما درمان را از دیدگاه چند رشته‌ای ارائه می‌کنیم و مراقبت‌ها را به‌صورت جداگانه برای رفع نیازهای مدیریت درد هر بیمار تنظیم می‌کنیم. با استفاده از آخرین فناوری، می توانیم مداخلاتی را برای کاهش شدت درد، بهبود کیفیت زندگی و افزایش عملکرد فیزیکی ارائه دهیم.

‫0/5 ‫(0 نظر)
اشتراک گذاری مطلب: