اوزون تراپی یا اوزون درمانی چیست؟ | مرکز اوزون تراپی در تهران

اوزون تراپی

اوزون تراپی یا اوزون درمانی، یک تکنیک پزشکی مؤثر و بی خطر مورد استفاده در کلینیک درد و مرکز اوزون تراپی است. اوزون نه تنها باعث درمان درد می شود، بلکه علت ایجاد درد را نیز درمان می کند و در درمان دردهای زیادی مفید است. ازن تراپی در مقایسه با روش های زیان آوری مانند داروهای دارای عوارض، تزریق استروئید و جراحی، روشی بی خطر محسوب می شود. اوزون تراپی را می توان به صورت تنها یا همراه با سایر درمان های ترمیم کننده، مانند پرولوتراپی و پلاسمای غنی از پلاکت (PRP)، برای درمان آسیب ها و دردهای استخوانی عضلانی به کار برد.

تاریخچه درمان با گاز اوزون

اوزون تراپی یکی از انواع طب‌های جایگزین محسوب می‌شود که هدف در آن افزایش میزان اکسیژن خون افراد از طریق ورود ازن به بدن است.
استفاده از اوزن پزشکی برای ضدعفونی و همچنین درمان بیماری‌ها قدمتی 150 ساله دارد و تاثیر آن در درمان عفونت، زخم و بیماری‌های متعدد با وجود اسناد پزشکی مشخص شده است. این روش به عنوان یک روش سازگار با بدن به همراه عوارض جانبی کم خود را ثابت کرده است. با اینکه اولین استفاده‌ها از اوزن به ضدعفونی کردن آب آشامیدنی محدود می‌شد، این ماده امروزه برای درمان بیش از 100 بیماری استفاده ‌می‌شود.

اثرات شگفت انگیز اوزن ریشه علمی دارد

درمان با اوزن در زمان بسیار کوتاهی باعث بهبودی می شود و نتیجه درمان تا مدت ها باقی می ماند. ممکن است برای خوانندگان این نتایج اغراق آمیز و عجیب به نظر برسد؛ اما تمام این مطالب حقیقت دارند و علت علمی تأثیر درمانی اوزن نیز مشخص شده است. درد در اثر التهاب ایجاد می شود التهاب نیز حاصل آسیب به بافت است. التهاب جلوی رسید اکسیژن به بافت آسیب دیده را می گیرد و روند بهبودی را کند می کند. گازی که تزریق می شود، بیشتر از اکسیژن تشکیل شده است تا اوزن. اکسیژن باعث تولید انرژی در سلول ها می شود. اوزن تزریق شده نیز واسطه های شیمیایی را فعال می کند. این واسطه ها باعث ترمیم و بازسازی بافت و نیزتعدیل التهاب می شوند.

اوزون را با چه روشهایی وارد بدن میکنند؟

 1.  اوزون را می توان با آب مخلوط و با خوردن وارد بدن کرد.
 2. می توان آن را از طریق واژینال و یا رکتوم به بدن رساند.
 3. با روش اوتوهماتراپی خون از بدن شخص گرفته می شود، با اوزون مخلوط و دوباره از راه تزریق درون وریدی یا عضلانی وارد بدن می شود.
 4. آب و یا روغن گیاهی غنی شده با اوزون برای درمان مشکلات پوستی مانند زخم ها، سوختگی ها، عفونت ها و گزش حشرات به کار می رود.
 5. آب غنی شده با ازن را می توان با تزریق به داخل مفصل های بدن تزریق نمود. این روش برای درمان آرتروزهایی از نوع استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید به کار می رود. برای این منظور اوزن به طور دقیق از طریق ریشه داخل مفصلی، به داخل مفصل ملتهب شده و دردناک تزریق می شود. این روش علاوه بر تسکین درد باعث بهبودی و بازگشت عملکرد مفصل نیز می شود.

کاربردهای اوزون تراپی

کاربردهای اوزون تراپی

تزریق اوزون در درمان مشکلات زیر مفید است:

 • درد شدید گردن و کمر
 • بورسیت یا تاندونیت شانه
 • آرنج تنیس بازان (درد در قسمت خارجی آرنج که شیوع بالایی در بین تنیس بازان دارد)
 • زانو درد ناشی از سندروم ﭘﺎﺗﻠﻮﻓﻤﻮرال یا آرتروز
 • دردهای شدید و مزمن در تمام عضلات بدن
 • بیماری های بدخیم (سرطان)
 • زخم های ناشی از دیابت

به طور خلاصه می توان گفت اوزون تراپی برای درمان هر گونه درد عضلانی یا اسکلتی در بدن، که بیش از دو ماه باقی بماند، مفید است. بین 30 تا 60 دقیقه بعد از تزریق، درد بیمار از بین می رود.

در ادامه مطلب به رایجترین درمان هایی که بوسیله ازن تراپی انجام میشود میپردازیم:

درمان آرتروز زانو و زانو درد

اوزون تراپی زانو

بسیاری از افرادی که از درد زانو رنج میبرند و مدام به پزشک مراجعه می کنند می توانند با اوزون تراپی به دردهای خود تسکین ببخشند. شدت درد زانو به قدری می باشد که بسیاری از افراد نمی توانند به راحتی بخوابند. به همین دلیل باید راهی را برای درمان این درد پیدا کنند. تزریق اوزون یکی از بهترین راه هایی است که به بسیاری از پزشکان این روش درمانی را توصیه می کنند.

همانطور که گفته شد گاز ازن با خاصیت ضدالتهابی و افزایش اکسیژن در مفصل آسیب دیده باعث از بین رفتن التهاب و ترمیم مفصل زانو میشود.

تعداد دفعاتی که شما باید برای درمان زانو مراجعه کنید، متفاوت می باشد، برخی از افرادی که شدت دردشان بیشتر می باشد باید دفعات بیشتری را به پزشک مراجعه کنند و برخی دیگر از افرادی که درد کمتری دارند به جلسات کمتری نیاز دارند.

درمان کمردرد و بیرون زدگی دیسک

تزریق اوزون کمر

دیسک کمر یکی از معضلات بیماران است و زندگی عادی افراد را با مشکلات زیادی رو به رو می کند. اوزون درمانی یکی از بهترین روشها در درمان دیسک کمر بدون جراحی میباشد.

تزریق اوزن در فاست مهره کمر و مفصل ساکروایلیاک برای درمان کمر درد بسیار اثربخش است (چه مشکل دیسک نیز وجود داشته باشد و چه وجود نداشته باشد).

می توان گفت درد زانو بلافاصله از تزریق، به طور آنی بهبودی پیدا می کنند؛ اما در مورد کمر درد مدت کوتاهی طول می کشد تا بهبودی ظاهر شود. این به این علت است که اوزن در قسمتی با کمی فاصله از دیسک تزریق می شود. کمی زمان لازم است تا اوزن به ناحیه آسیب دیده برسد.

اگر شما دچار دیسک کمر هستید پیشنهاد میکنم مطلب اوزون تراپی دیسک کمر را بخوانید. در آن مقاله بطور کامل به این موضوع پرداخته شده است.

درمان تنگی کانال نخاعی

 

اوزون درمانی تنگی کانال نخاع

تنگی کانال نخاعی می تواند به صورت مادرزادی در برخی از افراد وجود داشته باشد و یا اینکه بعد از مدتی در افراد ایجاد شود. به همین دلیل بسیاری از مشکلات کمر به وجود می آید و آسایش افراد را از بین می برد.

آمپول اوزون یکی از جدیدترین روش هایی می باشد که برای درمان تنگی کانال نخاعی مورد استفاده قرار می گیرد. ورود این گاز موجب کاهش دردهای شما می شود و به خوبی می تواند این دردها را درمان کند.

البته باید بدانید ازن تراپی کانال نخاعی به راحتی انجام نمی شود و برای درمان آن به تشخیص پزشک نیاز دارید. این روش در بیمارستان و یا کلینیک درد انجام می شود، و امکان دارد برخی از بیماران با این روش بهبود پیدا نکند.

البته اوزون درمانی چندین سال است که تاثیر بسیاری در درمان بیماری تنگی کانال نخاعی دارد و به همین دلیل افراد بسیاری از این روش درمانی استفاده می کنند.

درمان شانه منجمد با اوزون

ازن تراپی شانه

نتیجه اوزون در مورد بیماران دچار شانه منجمد (شانه یخ زده) شگفت انگیز است. شانه منجمد یک بیماری شانه است که کپسول مفصلی کوچک و ضخیم می شود و قابلیت الاستیک خود را از دست می دهد.

این کپسول محکم دور مفصل شانه را می گیرد و مانع از حرکت آزادانه مفصل می شود. بیمار مبتلا به شانه منجمد، ابتدا با تزریق تسکین دهنده و به دنبال آن تزریق اوزن درمان شد. در همان زمان تزریق، شانه درد بیمار نصف شد و مفصل شانه قابلیت حرکت پیدا کرد.

کاربرد اوزون در بیماری های بدخیم (سرطان)

اوزون درمانی سرطان

با رساندن حجم انبوهی از اکسیژن به سلول هایی که در قحطی اکسیژن قرار گرفته اند می توان به درمان سرطان امیدوار بود. 75 سال از ابداع تکنیک اوزون تراپی می گذرد و در این مدت موفقیت های چشمگیری به دست آمده است. اوزون درمانی بافت سرطانی به صورت منظم و در اندازه های دقیق و کافی، باعث به جریان افتادن اکسیژن در میان سلول ها و از بین رفتن سلول های سرطانی در حضور اکسیژن می شود (زیرا سوخت و ساز سلول های سرطانی در شرایط بی هوازی قابل انجام است).
برای درمان سرطان سینه، اوزون به طور مستقیم در بافت سرطانی تزریق می شود. برای درمان سرطان کبد، تزریق در سیاهرگ باب کبد انجام می شود. برای انواع دیگر سرطان نیز، تزریق اوزون به طور معمول در بازو انجام می شود.

اوزون برای پیشگیری از سرطان

اوزون قابلیت پیشگیری از سرطان را نیز دارد. اگر اکسیژن کافی در اختیار سلول ها باشد، سلول ها هرگز به محرومیت اکسیژن دچار نمی شوند و سرطان اتفاق نمی افتد. در حال حاضر مردم بسیاری از جوامع پیشرفته از اوزون برای بالا نگه داشتن سطح اکسیژن سلول ها و پیشگیری از بیماری ها استفاده می کنند. برای رساندن اوزون به بدن راه های زیادی وجود دارد.

درمان با اوزون چه مزایایی دارد؟

داشتن پنج ویژگی زیر باعث می شود اوزون درمانی به یکی از درمان های مؤثر و بی خطر برای دردهای مفاصل مانند زانو درد و شانه درد، دیسک درد و آرتروز تبدیل شود.
قابلیت تنظیم سیستم ایمنی بدن را دارد
برای مثال در بیماری های خودایمنی که سیستم ایمنی بیش از حد طبیعی فعالیت می کند، اوزون سیستم ایمنی را خاموش می کند؛ اما در موارد وجود سرطان و عفونت های مزمن که نیاز به فعالیت سیستم ایمنی وجود دارد، اوزون سیستم ایمنی را فعال می کند. اوزون روی پوشش سلولی گلبول های سفید خون اثر می گذارد.
باعث افزایش اکسیژن رسانی می شود
اوزن هموگلوبین موجود در گلبول های قرمز را قادر می سازد که اکسیژن خود را آزاد کنند.
جریان خون را افزایش می دهد
اوزون عبور خون از رگ های باریک را راحت تر می کند و کمک می کند سلول ها اکسیژن کافی را از هموگلوبین هایی که اکسیژن را به مویرگ ها حمل می کنند دریافت کنند.
تأثیر آنتی اکسیدان ها را افزایش می دهد
رادیکال های آزاد اتم های تک الکترونی هستند که با بعضی قسمت های سلول مثل DNA و غشای سلولی واکنش نشان می دهند و باعث تخریب عمل سلول یا حتی مرگ آنها می شود. برای جلوگیری از عمل این اتم ها، بدن باید دارای یک سد دفاعی از آنتی اکسیدان ها باشد. آنتی اکسیدان ها مولکول هایی هستند که جلوی عمل رادیکال های آزاد را می گیرند و مانع از تخریب سلول های حیاتی بدن می شوند.
بیشتر افراد مبتلا به بیماری های مزمن دارای نقص خط دفاعی آنتی اکسیدان هستند.
اوزون محرک قدرتمند میتوکندری است
کاهش تولید انرژی در میتوکندری، علت بنیادین بسیاری از بیماری ها است؛ اوزون با اصلاح چرخه کربس (چرخه تولید انرژی در بدن) این مشکل را برطرف می کند.

فواید استفاده از PRP همزمان با اوزون درمانی

PRP در درمان زانوهای بدون غضروف

استفاده از PRP باعث کاهش درد و بهبود عملکرد مفصل در بیماران دچار آسیب مفصل زانو می شود. PRP در درمان مراحل اولیه آرتروز (درمان ضایعات دژنراتیو غضروف مفصلی زانو) نیز مفید است.

PRP به جای جراحی

تزریق PRP در داخل مفصل زانو باعث کاهش علائم، تورم و درد و همچنین بهبود کیفیت زندگی بیمار می شود.

PRP و کمک به بازسازی زانوی آسیب دیده

اولین پاسخ بدن به آسیب ایجادشده در بافت های نرم، رساندن پلاکت به محل آسیب است. پلاکت ها با فاکتورهای رشد و ترمیم آسیب همراه هستند و با رسیدن به عضو آسیب دیده، کار جذب سلول های بنیادی و ترمیم را آغاز می کنند.

تزریق PRP باعث رساندن حجم بالایی پلاکت در محل تزریق می شود و روند طبیعی ترمیم و بازسازی بافت آسیب دیده را سرعت می بخشد.

خطرات و عوارض استفاده از اوزون تراپی

عوارض تزریق اوزون

برخی افراد اوزون را یک ماده سمی می دانند؛ علت این باور به این خاطر است که اگر اوزون تنفس شود، به خاطر داشتن خاصیت اکسیداسیون، باعث سوزش راه های تنفسی می شود. اما زمانی که اوزون به داخل بدن تزریق می شود، فرایند ترمیم بافت آسیب دیده را سرعت می بخشد و دردهای مزمن مانند کمر درد، دیسک درد، شانه درد، زانو درد و آرتروز را تسکین می دهد.

اگر پزشک شما تخصص لازم را در اوزون درمانی را داشته باشد هیچ گونه عوارضی شما را تهدید نمی کند. اوزونی که در مصارف پزشکی استفاده میشود دارای غلظت استاندارد و بدون هیچگونه عارضه است. همچنین دارای تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا FDA و وزارت بهداشت میباشد.

تفاوت اوزون با کورتون چیست؟

کورتون نیز یک داروی ضد التهاب است که در درمان درد مفصل به کار می رود. متأسفانه کورتون به خاطر اثرات کاتابولیک، باعث تضعیف بافتی می شود که در آن تزریق شده است. اما اوزون برخلاف کورتون بافت تزریق شده را تضعیف نمی کند، بلکه فرایندهای ترمیمی که باعث درمان بیماری می شوند را سرعت می بخشد.

درمان آسیب های ورزشی با اوزون تراپی

ازن تراپی ورزشکاران

انجام دادن اوزون درمانی برای ورزشکاران پیش از اینکه مسابقات خود را شروع کنند بسیار مفید می باشد. پزشکانی که به ورزشکاران بسیار حرفه ای کمک می کنند، به دلایل خاصی از این تزریق برای سلامت آنها استفاده می کنند.

از زمانی که این روش بر روی ورزشکاران انجام می شود توانمندی های آنها بسیار بیشتر شده است و به خوبی می توانند فعالیت های خود را انجام دهند، چرا که بدن سالم تری دارند.

نقش ازن تراپی در ورزشکاران در این چند سال ثابت شده است و به همین دلیل بسیاری از آنها از این روش استفاده می کنند.

رونالدو از سرشناس ترین بازیکنانی است که از این روش در درمان آسیب های ورزشی او استفاده شده است.

روش انجام اوزون تراپی

پس از اینکه پزشک تعیین کند بیمار به درمان با اوزون نیاز دارد، روز مشخصی را معین می کند تا بیمار در بیمارستان حضور داشته باشد. بیمار را به اتاق عمل می برند که این اتاق به دستگاه های سی آرم  و پیشرفته دیگری مجهز می باشد.

تمامی اقداماتی که احتیاطی می باشد در خصوص ضد عفونی کردن در اتاق عمل انجام می شود، بر همین اساس بیمار می تواند با خیالی آسوده برای عمل آماده شود. بعد از آن بیمار به شکم می خوابد و محل های درد و مشکل دارد را شخص می کنند.

در ابتدا برای اوزون درمانی محل های درد را بی حس می کنند و بعد از آن سوزن مخصوص(آمپول اوزون) را وارد آن محل می نمایند.

یکی از نکاتی که بسیار باید به آن توجه داشته باشید این است که این عمل به هیچ عنوان دردناک نیست و تمامی بیماران به خوبی می توانند آن را تحمل کنند. پس از اینکه سوزن را در جای مناسب قرار دادند ماده اوزون وارد بدن می شود.

 

درمان درد بعد از اوزون درمانی تا چه مدت باقی می ماند؟

بسیاری از بیماران با یک بار تزریق اوزون درمان می شوند؛ در برخی موارد درمان کامل بعد از چند مرتبه تکرار انجام می شود. برای مثال در یکی از بیماران تزریق دوم 4 ماه بعد از تزریق اول و تزریق سوم یک سال بعد از تزریق دوم انجام شد و اکنون بعد از دو سال تسکین درد همچنان ادامه دارد. البته مقدار دردی که بعد از تزریق دوباره سراغ بیمار می آید از درد اولیه بسیار کمتر است.

هزینه اوزون درمانی چقدر است؟

هزینه ای که از شما دریافت می شود پس از معاینه پزشک و مشخص کردن تعداد جلسات ازن تراپی است. پرداخت این هزینه برای کسانی که درد بسیاری دارند و به خوبی نمی توانند راه بروند بسیار ناچیز است.

به همین دلیل کسانی که این روش را انجام داده اند و هزینه آن را پرداخت کرده اند، رضایت خود را از مزایا و هزینه ناچیز آن اعلام داشته اند.

 

پاسخ به پرسش ها و سئوالات متداول درباره اوزون تراپی

 

آیا اوزون تراپی دردناک است؟

اگر مفصل شخص دارای التهاب باشد، ممکن است در زمان تزریق کمی احساس درد کند. به طور معمول در اولین تزریق چون مفصل ملتهب است، بیمار تا 24 ساعت درد کمی احساس می کند. بیماران زیادی نیز هستند که تزریق اوزون را بدون هیچ احساس دردی پشت سر می گذارند.

آیا راه رفتن یا رانندگی بلافاصله بعد از تزریق اوزون امکان پذیر است؟

با وجود این که مفصل شخص بعد از تزریق اوزون کمی بی حس می شود، اما برای فعالیت های روزانه مشکلی ایجاد نمی کند. بیمار بعد از تزریق اوزون به خاطر تأثیر ضدالتهابی آن، احساس راحتی بیشتری نسبت به قبل از تزریق می کند.
آیا تزریق اوزون شانه در بیماری که بافت غضروف شانه به طور کامل از بین رفته است، مفید است؟

می تواند مفید باشد؛ هرچند موفقیت تزریق اوزون 100 درصد نیست؛ اما 80 درصد بیماران بهبودی پیدا می کنند. 

آیا می توان به جای عمل تعویض مفصل، تزریق اوزون انجام داد؟

در این گونه موارد درصد موفقیت بستگی به میزان آسیب مفصل دارد؛ برخی از بیمارانی که دچار آسیب های نسبتاً شدید مفصل شده بودند، با تزریق ارن درمان شده اند. روند درمان مفصل هایی که آسیب شدید دیده اند، طولانی تر است.
کلینیک فوق تخصصی درد افتخار بعنوان مرکز اوزون درمانی با پیشرفته ترین تجهیزات و سابقه درخشان و بیشترین میزان رضایت در اوزون تراپی کمر، زانو و شانه آماده ارانه بهترین خدمات به هموطنان عزیز میباشد.

 

‫0/5 ‫(0 نظر)
اشتراک گذاری مطلب: