داروهای مسکن و ضد درد

داروهای مسکن و ضد درد

درد در هر قسمتی از بدن که باشد می تواند فرد را از پا بیندازد و او را مورد آزار و اذیت قرار دهد. مسکن بهترین و راحت ترین درمان برای درد می باشد. دارو های ضد درد اعم از قرص، شربت، شیاف می توانند آرام بخش برای انواع درد ها باشند. مسکن ها انواع گوناگونی دارند که هر کدام از آن ها برای قسمت خاصی از بدن موثر می باشد.

در حال حاضر در هرخانه ای که قدم بگذاری ، دارو های ضد درد و انواع مسکن ها را می توانی در آن جا پیدا کنی. زیرا درد همیشه وجود داشته و خواهد داشت. به همین سبب مسکن ها نیز همیشه در خانه و کیف افراد وجود دارد.

معرفی دارو های ضد درد

همانطور که بیان کردیم دارو های ضد درد زیادی در بازار و خانه ها وجود دارد. مهم ترین دارو های مسکن شامل موارد زیر می شوند.

استامینوفن

استامینوفن

یکی از ابتدایی ترین انتخاب های فرد برای مسکن، استامینوفن می باشد. استامینوفن ضد تب و ضد درد است.  این مسکن یکی از بی ضرر ترین دارو های ضد درد به شمار می رود. به همین دلیل می توان آن را برای خانم های باردار و کودکان تجویز کرد. دوز های مختلف آن شامل 500 و 325 است که به راحتی می توان آن ها را در داروخانه ها پیدا کرد.

استامینوفن کدئین

استامینوفن کدئین

این مسکن ، ضد سرفه است و برای درد های متوسط کاربرد دارد. این دارو های ضد درد  را نمی توان بدون نسخه ی پزشک خریداری کرد زیرا در آن کدئین فسفات وجود دارد که مصرف زیاد آن وابستگی می آورد. اگر پزشک این دارو را برای شما تجویز کرد نباید در طول روز بیشتر از 4 تا 6 قرص از آن را استفاده کنید.

آسپیرین

آسپیرین

این مسکن دارای خاصیت ضد پلاکت، ضد التهاب، ضد درد و تب بر می باشد. آسپرین می تواند به راحتی درد را درمان کند و تب را نیز کاهش دهد. این دارو های ضد درد می توانند دمای بدن را کنترل کنند و باعث عرق کردن شوند. افرادی که روماتیسم مفصلی دارند می توانند از این دارو استفاده کنند.

استامینوفن کافئین

استامینوفن کافئین

استامینوفن کافئین از جمله دارو های ضد درد برای میگرن، خواب آلودگی و مشکلات تنفسی کودکان و نوزادان بسیار مناسب است. کافئین به طور کلی هوشیاری افراد را بالا می برد. به طور مثال خوردن قهوه و شکلات که کافئین دارند می توانند هوشیاری افراد را بالا و خواب آلودگی را پایین بیاورد. قرص استامینوفن کافئین یکی از بهترین و اثر گذارترین دارو ی ضد درد برای میگرن می باشد. به این دلیل که این دارو قدرت جذب بالایی دارد و سریع درد را آرام می کند.

ایبوپروفن

ایبوپروفن

این قرص برای کم کردن تب، آرتریت و درد های بعد از کشیدن دندان بسیار مناسب است. رنگ ایپوپروفن صورتی است اما در عین زیبایی اثرات و عوارض زیادی دارد. شاید این قرص مسکن مناسبی برای درد ها باشد اما نباید بیش از حد از آن استفاده کرد.

آکسار

آکسار

این مسکن خاصیت ضد میگرن، ضد درد و ضد تب دارد. این قرص سفید صورتی است. آکسار از جمله دارو های ضد درد  است که در حال حاضر طرفدار خاصی ندارد. زیرا دارو های مسکن مختلفی در حال حاضر وجود ندارد.

نوافن

نوافن

یکی از بهترین دارو های ضد درد برای درد دندان، نوافن می باشد. علاوه بر دندان درد، می توان درد های مربوط به سر و عضلات و مفصل ها را نیز آرام کند. این قرص ضد درد دارای کافئین، پروفن، استامینوفن می باشد به همین سبب اثرش زیاد است.

ژلوفن

ژلوفن

ژلوفن نمونه ی مایع شده ای از پروفن می باشد و برای سر درد های میگرنی و انواع دیگر درد ها مناسب می باشد. به دلیل مایع بودن این قرص ، اثر خود را به سرعت روی بدن می گذارد و درد را آرام می کند. به همین سبب طرفداران زیادی پیدا کرده است.

مفنامیک اسید

مفنامیک اسید

خانم ها در دوران قاعدگی ممکن است با درد های زیادی رو برو شوند به همین دلیل لازم است دارو های ضد درد را در آن زمان استفاده کنند. مفنامیک اسید می تواند برای درد قاعدگی بهترین انتخاب باشد. البته باید تنها زمانی که درد زیادی دارید قرص استفاده کنید.  مفنامیک اسید همچنین می تواند برای دندان درد نیز موثر باشد.

دیکلوفناک

دیکلوفناک

دیکلوفناک برای درد های مفصلی بسیار موثر واقع می شود. افرادی که از آرتروز رنج می برند می توانند از این قرص برای آرام کردن درد های خود استفاده کنند. این قرص یکی از کم عارضه ترین انواع مسکن ها در مورد درد های آرتریت می باشد.

ناپروکسن

ناپروکسن

این قرص خاصیت ضد درد و ضد التهاب دارد. اثر ضد التهابی این قرص بسیار بالا است. ناپروکسن در داخل روده باز می شود به همین سبب برای معده ضرری ندارد. سرعت درمان و جذب این دارو های ضد درد بسیار بالا می باشد.

شیاف و شربت ضد درد

شیاف ضد درد

دارو های ضد درد همیشه قرص و یا کپسول نیستند. این دارو ها به صورت شیاف نیز در بازار وجود دارند. شیاف ها برای افرادی مناسب است که حالت تهوع و استفراغ شدید دارند و نمی توانند قرص و یا شربت استفاده کنند.

حالت تهوع نمی گذارد قرص و دارو به دستگاه گوارش فرد برسد. درنتیجه نمی تواند اثر خود را روی بدن فرد بگذارد. به همین سبب این افراد می توانند از دارو های ضد درد که به صورت شیاف هستند ، استفاده کنند.

شیاف ها همچنین برای کودکان نیز زیاد مورد استفاده قرار می گیرد زیرا آن ها خوردن دارو سخت است و از آن می ترسند و یا بد مزه است.

قسمت رکتوم بدن شیاف را جذب می کند و به وسیله ی گرمای خود آن را حل می کند و در نتیجه دارو به عروق خونی جذب می شود.

در بین تمام دارو های ضد درد، شیاف سریع ترین اثر را دارد زیرا به صورت مستقیم به عروق خونی منتقل می شود.

استامینوفن یکی از دارو های ضد درد است که به صورت شیاف نیز در بازار وجود دارد و می توان آن را برای کودکان استفاده کرد.

ناپروکسن در بازار به عنوان شیاف وجود دارد و می توان از آن برای درد های عضلانی و مفصلی استفاده کرد.

اگر افراد نتوانند به راحتی از قرص و کپسول استفاده کنند، می توانند از انواع شربت های مسکن نیز استفاده کنند. به طور مثال سالمندان و کودکان نمی توانند به راحتی قرص را مصرف کنند و بلع آن برای آن ها سخت است.

علاوه بر این آن ها، افرادی که بزاق کمی دارند نیز می توانند از شربت های ضد درد استفاده کنند.

برای بیمارانی که در حال کما هستند و یا هوشیاری لازم را برای خوردن قرص ندارند باید از شربت ها استفاده شود.

شربت ها به دلیل مایع بودن میزان اثر گذاری بالایی دارند.

عوارض و خطرات استفاده بیش از حد از دارو های مسکن و ضد درد

مسکن ها از جمله دارو های ضد درد هستند که افراد بدون تجویز پزشک مصرف می کنند. مصرف بیش از حد مسکن و در نظر نگرفتن مشکلات بدن و بیماری ها، باعث بروز عوارض مختلفی در افراد می شود. به طور مثال مصرف بیش از حد دارو های ضد درد دیکلوفناک، بروفن، آسپرین و … می توانند باعث اختلال در شنوایی، مشکلات قلبی و عروقی، مشکلات گوارشی، تشدید حساسیت و … در افراد شوند.

افرادی که از مشکلات قلبی رنج می برند، نباید مسکن ها را بدون تجویز پزشک استفاده کنند. زیرا بدون نظر پزشک این دارو ها می تواند امکان سکته قلبی را برای آن ها افزایش دهد.

افرادی که میانسال هستند حتما باید زیر نظر پزشک دارو مصرف کنند. زیرا این افراد ممکن است بیماری های مختلفی از جمله فشار خون، دیابت، آرتروز و … را داشته باشند و برای آن ها دارو های ضد درد مخصوص به خود را مصرف کنند. در نتیجه اگر دارو های ضد درد را سر خود استفاده کنند ممکن است تداخل دارویی برای آن ها رخ دهد و عوارض جبران ناپذیری را در پی داشته باشد.

راه های جلوگیری از مصرف زیاد مسکن

همانطور که بیان کردیم مصرف زیاد مسکن می تواند عوارض بی شماری را برای افراد داشته باشد. به همین سبب در صورت داشتن درد لازم نیست حتما از دارو های ضد درد استفاده کنید می توانید از راه های ساده تر زیر برای درمان آن استفاده کرد.

استفاده از کمپرس سرد و گرم می تواند درد های مختلف اعم از سر درد و درد مفاصل را آرام کند. در نتیجه لازم نیست تا دردی را در بدن خود احساس کردید سراغ قرص مسکن بروید.

دمنوش های گیاهی یکی از بهترین دارو های ضد درد می باشد. درد های التهابی و درد های مربوط به سر می توانند با این دمنوش های گیاهی درمان شوند.

دارو های گیاهی و خانگی مانند زرد چوبه، زنجبیل ، فلفل، روغن کنجد و … می توانند درد های التهابی و مفصلی را به خوبی درمان کنند.

درد های احشایی را نیز می توان به وسیله ی بابونه، اسطوخودوس و … به راحتی درمان کرد.

ژل های مسکن ، کرم، پماد و دیگر فراورده های موضعی نیز می توانند درد های مفصلی و عضلانی را کاهش دهند. این فراورده ها عارضه ای ندارند. تنها ممکن است به ندرت برای افراد حساسیت پوستی ایجاد کند.

‫2.8/5 ‏‫(4 نظر)‬
اشتراک گذاری مطلب: