دیسکوژل: آمپول راه گشای دیسک کمر

دیسکوژل: آمپول راه گشای دیسک کمر

دیسک کمر مشکل رایجی است که درمان های مختلفی برای آن در دسترس است. این روش ها از دارو و ورزش گرفته تا روش های کم تهاجم و نیز جراحی متنوع هستند. تزریق اوزون یا همان اوزون تراپی یکی از روش های جدید برای دیسک درد است. اوزن تراپی بهترین نتایج و کمترین عوارض را به همراه دارد. تزریق دیسکوژل روش جدید دیگری است که به تازگی برای درمان دیسک کمر به کار می رود. در این روش از خواص مفید اتانول مطلق برای درمان دیسک درد استفاده می شود. آمپول دیسکوژل در واقع ترکیبی از الکل، سلولز و تنگستن است که به صورت ژل در آمده است.

بیماران از نتیجه درمان راضی هستند

بیمارانی که بعد از انجام اوزن تراپی نتیجه دلخواه را نگرفته باشند تحت درمان نوکلئولیز با دیسکوژل قرار می گیرند. خوشبختانه درمان با دیسکوژل موفقیت بالایی به همراه دارد و 75 درصد بیماران مبتلا به دیسک کمر، بعد از تزریق دیسکوژل بهبودی کامل پیدا می کنند. تزریق دیسکوژل روش حد واسطی بین درمان دارویی و جراحی است. این روش سالم و بی خطر است و متخصص درد به سادگی آن را انجام می دهد. خوشبختانه دیسکوژل باعث ایجاد هیچ گونه مشکلی در قسمت های دیگر بدن نمی شود.

تزریق دیسکوژل در داخل دیسک کمر

bandscheibenvorfall_behandlung_1
برای انجام کار، دیسک کمر تحت هدایت فلوروسکوپی سی آرم (C-Arm fluoroscopy) و با استفاده از سوزن نخاعی، سوراخ می شود. پزشک با استفاده از یک سوزن صاف، انعطاف پذیر و بسیار نازک به راحتی به داخل نوکلئوس دیسک دسترسی پیدا می کند و دیسکوژل را تزریق می کند.
مقدار دیسکوژل تزریق شده در داخل هر دیسک بین مهره ای از 0.5 تا 0.8 میلی لیتر متفاوت است. بعد از درمان از بیمار خواسته می شود روی تخت به پشت دراز بکشد و در همان حالت دو ساعت استراحت کند. بعد از بازگشت از مطب، بیمار باید کارهای روزانه و فعالیت های فیزیکی خود را به تدریج از سر گیرد.

چگونه دیسکوژل دیسک کمر را درمان می کند

Disk-Prolapse
دیسکوژل یک ماده آبدوست است و آب را به خود جذب می کند. همانطور که در شکل مشاهده می شود در زمان پرولاپس دیسک کمر مایع داخل دیسک به خاطر آسیب دیدن حلقه محافظت کننده به خارج ترشح می کند. با تزریق دیسکوژل به داخل دیسک، آب از اطراف دیسک (محل ایجاد فتق) جمع و وارد مرکز دیسک می شود.
بخش حل نشده دیسکوژل در داخل دیسک رسوب می کند و باعث سفت شدن و شکل گیری دوباره مواد داخل دیسک و ایجاد ماده ژله ای نرم و قابل انعطاف داخل آن می شود.

دوره نقاحت بعد از تزریق دیسکوژل چه مدتی طول می کشد؟

سه تا شش هفته بعد از تزریق دیسکوژل، دیسک درد بیمار بهبود پیدا می کند. این در حالی است که بعد از جراحی تا سه ماه بیمار باید استراحت کند. بنابراین تزریق دیسکوژل یک روش امن و کم خطر برای بیماران است.

متخصصانی که صلاحیت تزریق دیسکوژل را دارند

تزریق دیسکوژل یک روش تخصصی است و تنها برخی متخصصان مهارت انجام آن را دارند:

  • فوق تخصص درد
  • متخصصان ارتوپد در زمینه ستون فقرات
  • جراحان مغز و اعصاب
‫3.8/5 ‏‫(5 نظر)‬
اشتراک گذاری مطلب: