عمل جراحی دیسک کمر با لیزر + فیلم

عمل جراحی بسته دیسک کمر با لیزر

درمانهای دیسک کمر و کمردرد نیز همانند درمان سایر بیماریها، همزمان با پیشرفت علم پزشکی تغییرات زیادی کرده است. درحال حاضر عمل جراحی بسته دیسک کمر با لیزر (PLDD) توسط پزشک فوق تخصص درد و در کلینیک درد قابل انجام است.

عمل دیسک کمر با لیزر یک روش درمانی دارای حداقل سطح تهاجم است و یکی از بهترین و کم هزینه ترین گزینه ها برای درمان دیسک کمر بدون جراحی می باشد و جایگزین خوبی برای عمل به روش باز می باشد.

در عمل لیزر دیسک کمر نیازی به بیهوشی نمی باشد. این عمل اصطلاحا بصورت سرپایی است و تخلیه دیسک با بی حسی موضعی از طریق پوست انجام میشود.

در مواردی که میزان بیرون زدگی دیسک، خفیف باشد دکتر دیسک کمر از روشهای جراحی بسته، مانند لیزر دیسک کمر استفاده می شود.

در ادامه میتوانید چگونگی انجام این عمل بهمراه فیلم عمل کمر با لیزر رو مشاهده بفرمایید.همینطور معایب مزایا و مراقبت های بعد از عمل ذکر شده و با پاسخ به سئوالات دیگر درمیابید آیا این عمل برای شما مناسب هست یا خیر؟ 

نحوه عمل جراحی دیسک کمر با لیزر

در عمل جراحی دیسک کمر با لیزر توسط دکتر کمردرد ابتدا نور لیزر توسط یک فیبر نوری از پوست به داخل دیسک تابانده می شود و انرژی گرمایی که در داخل دیسک ایجاد می کند سبب تبخیر هسته دیسک(قسمت مرکزی نرم و ژله ای) و جمع شدن قسمت بیرون زده دیسک می شود.

در این روش، تمام دیسک تبخیر نمی شود بلکه فقط قسمتی از آن تبخیر می شود و همین امر سبب پایداری ستون فقرات می شود. در عمل بسته دیسک کمر با لیزر، فشار روی ریشه اعصاب و همچنین فشار روی عصبهای فراوان موجود در قسمت خلفی محیطی از بین می رود.

عمل دیسک کمر توسط پزشک فوق تخصص درد و در اتاق عمل مجهز به فلوروسکوپ در کلینیک درد قابل انجام است.

در این عمل نیاز به بیهوشی نمی باشد و با بی حسی موضعی نیز انجام می شود و از طرفی به برش پوست نیز نیازی نیست. تاثیر این جراحی بسیار سریع است.

فیلم عمل جراحی دیسک کمر با لیزر در اتاق عمل

 

مزایا و عوارض عمل دیسک کمر با لیزر چیست؟

 

مزایا و عوارض لیزر دیسک کمر

مزایای این روش به اختصار بیان شده اند:

  • نیاز به بیهوشی ندارد (انجام عمل با بیحسی موضعی انجام میشود)
  • نیاز به بستری در بیمارستان ندارد
  • عدم وجود زخم و بخیه پس از عمل
  • عدم وجود درد حین و پس از عمل
  • برگشت سریع به فعالیت‌های روزانه

آیا لیزر دیسک عوارضی دارد؟

یکی از عوارض عمل بسته دیسک کمر با لیزر آن است که سوزن ممکن است به بخشی از نخاع آسیب وارد کند.

به همین دلیل این عمل تحت هدایت فلوئوروسکوپی انجام می شود تا محل مورد نظر را به دقت تعیین کنند و سوزن در جای اشتباهی قرار نگیرد.

در عمل لیزر دیسک از آنجایی که نیاز به برش در بافتهای طبیعی بدن نیست و بر خلاف جراحی دیسک کمر به روش باز، هیچ آسیبی به عضلات کمر ایجاد نمی شود و نیازی به برداشتن استخوان نیست.

در نتیجه عوارض مربوط به انجام جراحی باز دیسک کمر از جمله خونریزی، عفونت، درد، عوارض ناشی از بیهوشی و عوارض ناشی از دستکاری به علت باز کردن محل دیسک دیده نمی شود.

مراقبت های بعد از عمل لیزر دیسک کمر

 

مراقبت های بعد از عمل لیزر دیسک کمر

 

بعد از عمل لیزری دیسک کمر، فقط پانسمان کوچکی روی موضع گذاشته می شود و به راحتی می توانید از جای خود بلند شوید. بیمار یک ساعت بعد از پایان عمل، می تواند به زندگی روزمره خود برگردد.

بیمار بعد از یک هفته می تواند فعالیتهای کاری خود را آغاز کند و نیازی به استراحت طولانی مدت بعد از عمل نمی باشد.

بعد از عمل سعی کنید اشیایی را که برای شما خیلی سنگین است بلند نکنید.

در حین بلند کردن چیزی، قدرت خود را بیشتر روی پاها متمرکز کنید تا کمر. از افزایش وزن اجتناب کنید به ویژه چاقی بخش میانی بدن.

هزینه لیزر درمانی دیسک کمر

از آنجایی که لیزر دیسک کمر، روش سرپایی است و نیازی به بستری شدن و بیهوشی ندارد و بیمار سریع می تواند فعالیت کاری خود را شروع کند.

در نتیجه هزینه های درمان دیسک کمر، کاهش پیدا می کند. هزینه دقیق عمل دیسک کمر با لیزر به نوع بیمارستان،وسایلی که انتخاب میشود،شرایط فرد و تعداد دیسک های درگیرشونده بیمار بستگی دارد.

برای کسب اطلاعات دقیقتر در این مورد میتوانید با ما تماس بگیرید.

جراحی بسته با لیزر بهتر است یا جراحی باز؟

1.در جراحی بسته دیسک کمر با لیزر، برخلاف جراحی دیسک کمر به روش باز ،به جای باز کردن کمر بیمار حین جراحی تنها یک سوراخ چند میلی متری ایجاد می شود.

2.محل ورود به فضای نخاع، همان محل خروج عصب(فورامن) است که از آن به عنوان منطقه ی ممنوعه نام برده اند زیرا که با ورود به این ناحیه، خونریزی شدید شروع می شود.

در حالی که در جراحی بسته دیسک کمر با لیزر از دستگاه آندوسکوپ به جای روشهای جراحی استفاده می شود در نتیجه خونریزی اتفاق نمی افتد.

3.در عمل لیزری کمر، تنها با یک بی حسی موضعی عمل انجام می شود، در نتیجه بیمار می تواند در هر مرحله از جراحی عکس العمل از خود نشان دهد تا از عوارض جانبی عمل پیشگیری شود و از طرفی بیمار حین جراحی، میزان درد پا و بی حسی اندام خود رااعلام می کند و در حقیقت خود بیمار زمان ختم عمل را با توجه به کاهش درد مشخص می کند.

پس می توان نتیجه گرفت که جراحی بسته دیسک کمر با لیزر به مراتب بهتر از جراحی باز دیسک کمر است.

عمل لیزر دیسک برای چه افرادی پیشنهاد میشود؟

جراحی بسته دیسک کمر با لیزر، برای هر نوع فتق دیسک بین مهره ای استفاده می شود.

این روش به سه گروه از بیماران به شدت توصیه شده است :

1. بیمارانی که بعد از جراحی، استراحت به مدت طولانی برای آنها امکانپذیر نیست مانند ورزشکاران حرفه ای، پزشکان، دندانپزشکان، خلبانان و..

2. بیمارانی که دارای بیماری سرطان، دیابت، ام اس، فشار خون بالا، بیماران قلبی

3. افراد مسن که بیهوشی برای آنها خطرناک است.

سئوالات متداول

1) شانس موفقیت در عمل دیسک کمر با لیزر چقدر است؟

به طور کلی در 75 تا 80 درصد موارد عمل ها با این روش سبب درمان می شود.

2) مدت زمان انجام عمل لیزری دیسک چقدر طول میکشد؟

بطور معمول این عمل در مدت زمانی حدود 30 دقیقه انجام میشود.

3) آیا بیمار در مدت عمل و بعد از آن درد دارد؟

در این عمل بعد از بیحسی تنها یک سوراخ ۳ میلیمتری در بدن فرد ایجاد میشود و بیمار در مدت عمل هیچگونه دردی را احساس نمیکند.

4) چه آزمایشاتی برای ارزیابی کاندید بودن بیمار توسط پزشک نیاز است؟

معاینه حضوری توسط پزشک و مشاهده تصاویر ام آر آی و سی تی اسکن هایی که حداقل در 6 ماه گذشته گرفته شده باشد .

 

‫3/5 ‏‫(3 نظر)‬
اشتراک گذاری مطلب: