بهترین آمپول برای کمر درد (تزریق اپیدورال)

تزریق اپیدورال - بهترین آمپول کمردرد

امروزه کمردرد یکی از شایع‌ترین علل مراجعه بیماران به مراکز درمانی است و تعداد زیادی از مردم در سراسر دنیا با کمردرد سروکار دارند. عوامل مختلفی می ‌توانند موجب درد کمر شوند. مشکل در هر کدام از این ساختارها می‌ تواند منجر به درد کمر شود که این درد می‌ تواند به سایر نقاط بدن هم منتقل شود.
کمر ساختاری پیچیده دارد و از اجزای مختلفی تشکیل شده است شامل:

  • تاندون ‌ها و ماهیچه و بافت نرم
  • اعصاب و ریشه‌ های عصبی بسیار حساس
  • مفاصل کوچک و پیچیده
  • دیسک‌ های ستون فقرات با هسته ژلاتینی داخل آنها

برای درمان کمر درد چه می توان کرد؟

علاوه بر روش ‌های جراحی، انواع مختلفی از روش ‌های غیر جراحی برای درمان کمردرد وجود دارد.
تزریق، یکی از انواع روش ‌های غیرجراحی است که برای درمان کمر درد بعد از دوره ‌های درمانی با دارو و درمان ‌های فیزیکی توسط متخصص درد استفاده می ‌شود.
برای تسکین درد، آمپول بسیار موثرتر از داروهای خوراکی است چرا که دارو مستقیما به محل تولید درد وارد می‌ شود. به طور معمول یک داروی استروئیدی که خاصیت ضد‌ التهابی دارد به محل درد وارد می‌ شود. بسته به نوع تزریق ممکن است تسکین درد، طولانی مدت یا کوتاه باشد.

تزریق اپیدورال

تزریق اپیدورال کمر یک روش بی ‌خطر و موثر با حداقل تهاجم است که برای درمان انواع خاصی از کمر درد استفاده می‌ شود. این نوع از تزریق نخاعی، دو هدف را به دنبال دارد:
اطلاعات تشخیصی مهمی را در اختیار پزشک قرار می ‌دهد
از نقطه نظر تشخیصی در صورتی‌ که تزریق اپیدورال کمری علائم را کاهش دهد به این معنی است که عصب، محل تولید درد بوده است. این اطلاعات تشخیصی برای برنامه‌های درمانی بعدی سودمند است.

کاهش التهاب عصب و کمک به بهبودی

روش تزریق اپیدورال شامل تزریق کورتیکو استروئید به فضای اپیدورال است. کورتیکواستروئید یک داروی ضدالتهابی قوی است که به آهستگی آزاد می‌ شود ولی تاثیر آن طولانی مدت است. گاهی مواد مسکن هم برای تسکین درد بیشتر تزریق می ‌شود. فضای اپیدورال غشای محافظی است که بین طناب نخاعی و جدار استخوانی نخاع وجود دارد. بعد از تزریق، دارو جاری می ‌شود و اثر خود را روی ریشه‌های عصبی می ‌گذارد.
در صورتی که تزریق اپیدورال با یک برنامه درمانی ورزشی همراه باشد تاثیر آن بیشتر خواهد بود.

بعد از تزریق اپیدورال کمری

بلافاصله بعد از تزریق اپیدورال می ‌توانید به خانه بروید و نیازی نیست که در رختخواب بمانید، فقط از فعالیت شدید خودداری کنید.
ممکن است درد شما در 2 تا 4 روز اول بیشتر شود اما به تدریج با تاثیر استروئید این حالت رفع می‌ شود. همچنین ممکن است در ابتدا دچار سردرد یا بدخوابی شوید. می‌ توان برای کاهش درد و ناراحتی هر ۲۰ دقیقه یکبار تا ۴۸ ساعت در محل تزریق یخ بگذارید و بعد از ۴۸ ساعت در صورت نیاز از کیسه آب گرم استفاده کنید.
درد شما ممکن است بلافاصله به دلیل داروهای مسکن در تزریق فروکش کند اما تسکین واقعی درد بعد از ۲ تا ۵ روز از زمان تزریق استروئید اتفاق می ‌افتد. تعدادی از بیماران هم ممکن است بعد از دو هفته تسکین درد را حس کنند.

در چه مواردی نمی‌توان اپیدورال کمری تزریق کرد؟

  • عفونت موضعی یا سیستمیک
  • بارداری
  • مشکلات خونریزی مثل هموفیلی
  • همچنین در صورتی که درد به علت تومورهای نخاعی ایجاد شده باشد نباید برای تسکین درد از تزریق اپیدورال استفاده کرد. در مواردی که شک به وجود تومور است باید قبل از تزریق، MRI انجام داد.
‫2.8/5 ‏‫(8 نظر)‬
اشتراک گذاری مطلب: