اوزون تراپی دیسک کمر و مراقبت های بعد از درمان

اوزون تراپی دیسک کمر

اوزون درمانی یا اوزون تراپی دیسک کمر یک روش بدون تهاجم در درمان دیسک کمر میباشد که با شدت بخشیدن به جریان خون در مفاصل و خاصیت ضد التهابی باعث ترمیم بافت آسیب دیده میشود.برای این منظور از مخلوط گاز اوزن و اکسیژن با نسبت 60 به 40 استفاده می شود. برای درمان ممکن است لازم باشد بین چندین بار تزریق در کمر انجام شود. این روش تزریق اوزون، “روش ورگا” نام دارد.

بسیاری از افراد که دچار دیسک کمر شده اند به جراحی به عنوان آخرین گزینه نگاه میکنند زیرا در برخی مواقع نه تنها با جراحی درد آنها کاهش پیدا نمی کند،بلکه ممکن است دچار عوارض بعد از جراحی باز کمر هم بشوند.

خبر خوب این است که اوزون تراپی کمر یکی از بهترین روشها در درمان بدون جراحی دیسک کمر است.

هزینه ای که برای اوزون درمانی دیسک کمر باید پرداخت کنید بستگی به تعداد دفعاتی دارد که برای درمان به پزشک مراجعه می کنید.

اوزون تراپی برای دیسک کمر تاثیرات شگفت انگیزی دارد که در ادامه در این مورد،مزایا،نحوه تزریق اوزون و مراقبت های بعد از تزریق ازن توضیحاتی را ارائه می دهیم.

تاثیر اوزون بر دیسک کمر

نحوه تاثیر اوزون بر دیسک کمر
تاثیر اوزون بر دیسک کمر

اوزن اثرات مختلفی برای درمان بیرون زدگی دیسک کمر دارد. موفقیت اوزن تراپی بر اساس اصول زیر است:

  1. یکی از مشکلاتی که در فتق دیسک ایجاد می شود التهاب است. واکنش های زنجیره ای باعث این التهاب می شوند. اوزن واکنش هایی که باعث ایجاد مولکول های التهابی می شوند را متوقف می کند. با کاهش التهاب در فتق، دیسک درد بیمار تسکین می یابد.
  2. فتق دیسک جریان خون را دچار مشکل می کند. ایجاد اشکال در گردش خون باعث درد می شود. تزریق اوزن از دو طریق این مشکل را حل می کند: اول: تزریق مستقیم باعث رسیدن اکسیژن و انتشار آن در ناحیه فتق می شود. دوم: اوزن به طور غیرمستقیم باعث آزاد شدن اکسیژن از هموگلوبین می شود. به این ترتیب غلظت اکسیژن در محل فتق افزایش پیدا می کند و دیسک درد بیمار تسکین پیدا می کند.
  3. آب بخش اصلی مواد موجود در فتق دیسک را تشکیل می دهد. تزریق اوزن در درون دیسک، حجم آب موجود در فتق را کاهش می دهد. بنابراین اندازه فتق کوچک می شود و درد آن بهبود پیدا می کند.
  4. اوزن سلول های بدن را تحریک می کند که کلاژن تولید کنند. این یکی از مهم ترین اثرات اوزن برای بهبود دیسک درد است.

این روش به قدری عالی می باشد که بسیاری از افراد از جراحی دیسک کمر اجتناب می کنند، چرا که افراد بسیاری از اوزون درمانی رضایت کافی به دست آورده اند.

آیا تزریق اوزون درد دارد؟

آمپول اوزون تراپی
آمپول اوزون تراپی

آمپولی که برای اوزون تراپی استفاده می شود ویژگی های خاصی دارد و فقط برای اوزون درمانی استفاده می شود.

تزریق ازن با بیحسی موضعی انجام میشود و بیمار هیچگونه دردی را حس نمیکند.

این آمپول تنها به وسیله پزشکانی که در این زمینه تخصص دارند باید تزریق شود، چرا که آنها به خوبی با روش های تزریق آن آشنایی دارند و به خوبی می توانند آن را به ناحیه مناسب کمر تزریق کنند.

کمر یکی از مهمترین و حساس ترین نقاط بدن می باشد، به همین دلیل اگر دیسک آن بیرون بزند و شما بخواهید آن را با اوزون درمانی، درمان کنید باید آمپول آن به درستی و توسط پزشک متخصص تزریق شود.

پزشک متخصص درد یکی از بهترین گزینه ها برای تزریق اوزون میباشد.

روند تزریق اوزون به دیسک کمر

1. بیمار روی میز معاینه قرار می گیرد.

2. بی حسی موضعی در محل مورد نظر ایجاد می شود.

3. دیسک بین مهره ای با سونوگرافی مشاهده می شود.

4. سوزن وارد دیسک می شود.

5. مخلوط اکسیژن و اوزن تزریق می شود.

6. سوزن خارج می شود و داروی تزریق شده در فضای استخوان و محل عبور اعصاب پخش می شود.

اوزون تراپی دیسک کمر می تواند به صورت کور یا با هدایت سونوگرافی انجام شود. راهنمایی سونوگرافی احتیاج به تجهیزات پیشرفته ای دارد که در کلینیک درد دکتر باقرزادی موجود است.

مزایای اوزون درمانی دیسک کمر

·        روش درمانی غیرتهاجمی

·        بدون درد

·        هزینه بسیار پایین تر از جراحی

·        بدون نیاز به بستری

·        زمان کم در روند درمان

مراقبت های بعد از اوزون تراپی دیسک کمر

بسیاری از افرادی که اوزون تراپی را برای کمر خود انجام می دهند باید به برخی از نکات بسیار توجه داشته باشند تا هر چه سریعتر بتوانند فعالیت های روزانه خود را انجام دهند.

این دسته از افراد باید بدانند که بعد از اوزون درمانی، استراحت کردن مطلق به مدت دو ساعت یکی از مهمترین اقداماتی است که باید انجام دهند.

نحوه خوابیدن آنها در این دو ساعت چندان مهم نمی باشد، آنها می توانند هم به پهلو و هم به پشت بخوابند.

بیمار تا 3 روز نباید بدود یا مدت طولانی رانندگی کند.

تا 4 هفته بعد از درمان بیمار باید بیشتر مراقبت باشد و اجسام سنگین تر از پنج کیلوگرم را بلند نکند.

انجام ورزش های مناسب باعث موفقیت بیشتر درمان می شود.

بعد از اوزون درمانی دیسک کمر دقت داشته باشید که تا سه هفته نباید بیشتر از ده دقیقه حالت نشسته داشته باشید، اما پیاده روی کردن هیچ ایرادی ندارد و بیشتر پزشکان پیاده روی را توصیه می کنند.

سعی کنید برای نشستن از صندلی هایی استفاده کنید که دسته دار هستند تا هنگام نشستن فشار را بر روی دسته های آن وارد نمایید.

تند نشستن برای شما بسیار ضرر دارد و به همین دلیل باید دقت داشته باشید که به آرامی روی صندلی بنشینید.

همچنین یکی دیگر از نکاتی که بسیار اهمیت دارد این است که بعد از اوزون درمانی از توالت فرنگی استفاده کنید.

نکاتی در مورد اوزون درمانی دیسک

اوزون تراپی دیسک کمر در حال جایگزینی روش های قدیمی است. بسیاری از پزشکانی که در این زمینه تخصص دارند اوزون درمانی را تایید کرده اند و آن را برای درمان دیسک کمر انجام می دهند.

اما باید توجه داشته باشید اوزون درمانی دیسک کمر در در همه بیماران مفید نیست و انجام این درمان تنها پس معاینه و مشاهده عکس، ام آر آی و.. در صورت صلاحدید پزشک متخصص برای بیمار در نظر گرفته میشود.

منبع: http://www.ajnr.org/content/24/5/996

‫0/5 ‫(0 نظر)
اشتراک گذاری مطلب: