متخصص درد چیست؟ | آشنایی با دوره فلوشیپ درد

متخصص درد

متخصص درد کیست؟

متخصص درد Pain Specialist به پزشکی اطلاق می شود که آموزش های مختلف در زمینه بررسی، تشخیص و درمان انواع درد را گذرانده باشد. متخصص درد یا فوق تخصص درد هم چنین در زمینه پیشگیری از درد نیز فعال است. متخصص درد همواره از تعدادی تکنیک برای تشخیص و درمان درد استفاده می کند. ارزیابی درد می تواند شامل : پرسیدن سوابق بیماری فردی و خانوادگی، بررسی آزمایشات قبلی ( به عنوان مثال آزمایش خون و آزمایشات تصویربرداری) و انجام معاینه است.

درد ، یار جدانشدنی از انسان

همزمان با چشم گشودن آدمیان، درد جزیی از سرشت انسان بوده است. در زمان های گذشته درد را نشانه ای برای تنبیه فرد می دانستند که سبب پاک شدن فرد از ناپاکی ها وگناهان میشود. درد احساس ناخوشایندی است که بر رفاه جسمی وروحی افراد تاثیر می گذارد.
می توان گفت درد می تواند ناشی از اقداماتی مانند جراحت، آسیب عصب، جراحی و یا مشکلات متابولیسمی مانند دیابت باشد. به عبارتی درد یک حس درونی انسان می باشد و معادل بیرونی ندارد. امروزه درمان درد، یک مساله جدی و پرهزینه برای خانواده ها و دولت ها به شمار می رود. پس بنابراین پیشگیری و تشخیص به موقع، می تواند به روند بهبود، سرعت بیشتری دهد و هم چنین هزینه ها را تا حدی کاهش دهد.
هدف یک متخصص درد کاهش رنج و درد بیماران می باشد. این افراد می کوشند تا بیماران استقلال خود را کسب کرده و به زندگی عادی خود برگردند. بررسی علایم اختلالات اولیه ی درد، در حیطه ی کاری پزشکان دارای فلوشیپ درد قرار می گیرد.

دوره فلوشیپ درد چیست؟

 فلوشیپ درد

دوره فلوشیپ درد به درمان درد های حاد مربوط به صدمات ورزشی و یا دردهای سرطانی می پردازد. ولی عمده ی فعالیت آنها مربوط به بیمارانی است که درد مزمن آنها اغلب بیشتر از سه ماه طول کشیده باشد و مراقبت مداوم از این بیماران حائز اهمیت می باشد. درصورت داشتن این نوع درد ابتدا به پزشک عمومی مراجعه کنید. پزشک، اقدامات اولیه شامل گرفتن شرح حال، معاینه جسمی، کسب اطلاعاتی راجع به دردشما، ازجمله تاریخ بوجود آمدن درد، شدت و محل درد، عوامل تشدید و تضعیف کننده درد را انجام می دهد.

پیشینه پزشکان فوق تخصص درد

پزشکان متخصص درد بیش از نه سال آموزش پزشکی دارند. اول، آنها تحصیلات گسترده ای در دانشکده پزشکی کسب می کنند. سپس، آنها چهار سال دیگر آموزش عملی در زمینه‌هایی مانند بیهوشی، طب فیزیکی و توانبخشی یا مغز و اعصاب می‌بینند. در نهایت، آنها یک سال دیگر آموزش را به پایان می‌رسانند که تنها بر درمان درد تمرکز دارد. این منجر به دریافت گواهی از هیئت پزشکی درد می شود.

چه درمان هایی توسط متخصص درد انجام میشود؟

شایع ترین مواردی که یک متخصص درد درمان می کند شامل :

• کمردرد
زانو درد
• فیبرومیالژیا
آرتروز
• درد سر و میگرن
• درد صورت
• گردن درد
سیاتیک
• درد عصبی و CRPS

هنگامی که یک فرد برای مدت طولانی درد را تجربه می کند ، یا تحت مراقبت پزشک اصلی و فوق تخصص است و هنوز هم درد را تجربه می کند ، وقت آن است که از یک متخصص درد یاری بگیرد .قبل از استفاده از داروهای مسکن برای مدت طولانی و یا انجام تزریق بدون دانستن علت درد ، می بایست به پزشکان فوق تخصص درد یا فلوشیپ درد مراجعه کرد. زیرا درد مزمن برخلاف درد حاد، با گذشت زمان معمولا بهبود نمی یابند ونیاز به مداخله دارند.

روشهای درمان درد

شایع ترین مشکل در مدیریت درد، ارتباط برقرار کردن با بیماران است. زیرا ممکن است بیمارانی که دردی را تجربه می کنند ، درتشخیص و توصیف درد، و همچنین میزان شدت آن ، دچار مشکل شوند.
مورد بعدی این است که درد ، روش طبیعی بدن برای برقراری یک مشکل است. یعنی درد معمولا علامت وجود اختلالی اساسی در بدن می باشد.حال اگر متخصص درد با روش های گوناگون درد را تسکین دهد ، در واقع انگار از یک مشکل چشم پوشی کرده و صرفا به ازبین بردن درد توجه نموده است.

انواع مختلفی از درمان درد وجوددارد که هرکدام دارای مزایا و معایب مخصوص به خود می باشند.

انواع درمان درد توسط فوق تخصص درددرمان با رویکرد جسمی

• طب فیزیکی و توانبخشی :
بوسیله متدهای مختلف مانند: الکتروتراپی، تمرین درمانی، عوامل حرارتی، با یا بدون وجود درمان های دارویی درکنارشان، به درمان دردها می پردازد.

• مداخلات ورزشی :
ورزش به تنهایی و یا همراه با سایر روش های توانبخشی می تواند در کاهش درد تاثیر بسزایی داشته باشد. توصیه شده است که فیزیوتراپی و ورزش می توانند جایگزین مناسبی به جای داروهای مختلف برای بهبود درد باشند.

• فعالیت بدنی :
فعالیت های بدنی همانند یوگا و پیلاتس سبب هماهنگ کردن ذهن و بدن می شوند.باعث افزایش توانایی انجام حرکات بدنی، افزایش انعطاف پذیری توام با قدرت می شوند.

• طب سوزنی :
شامل دستکاری سوزن ها روی پوست فرد برای تسکین درد می باشد.

• روش های مداخله ای :
شامل تزریق مفاصل صورت، بلوک های عصبی، تزریق اپیدورال و تحریک کننده نخاع می باشد.

درمان با رویکرد روانشناختی

درمان شناختی رفتاری:
به بیماران کمک می کند تا با اصلاح الگوی زندگی، تغییر طرز تفکر و نگاه به زندگی و درد ها در کاهش تاثیرات بیماری گام مثبتی بردارند.

اولین مراجعه به پزشک مدیریت درد

در اولین ملاقات، یک پزشک متخصص درد از شما سوالاتی در مورد علائم درد شما می پرسد. او همچنین ممکن است به سوابق گذشته شما، لیست داروهای شما و مطالعات تشخیصی قبلی (اشعه ایکس، MRI، CT) نگاه کند. اگر مطالعات قبلی و در دسترس (اشعه ایکس، سی تی اسکن، ام آر آی) را به همراه داشته باشید، کمک می کند. پزشک یک معاینه فیزیکی کامل انجام خواهد داد. در اولین ویزیت، داشتن یک پرونده درد یا حداقل آگاهی از الگوهای درد کمک می کند.

موارد رایجی که پزشک فوق تخصص درد ممکن است در اولین ویزیت بپرسد:

  1. دردت کجاست؟ (چه قسمتی از بدن)
  2. درد شما چه حسی دارد؟ (کسل کننده، دردناک، گزگز)
  3. هر چند وقت یک بار احساس درد می کنید؟ (هر چند وقت یک بار در روز یا شب)
  4. چه زمانی درد را احساس می کنید؟ (با ورزش یا استراحت)
  5. شرایط مورد نظر برای درد؟ (ایستادن، نشستن، دراز کشیدن بدتر است)
  6. چه چیزی درد شما را بهتر می کند؟ (آیا داروی خاصی کمک می کند)
  7. آیا در هنگام درد متوجه علائم دیگری شده اید؟ (مانند از دست دادن کنترل روده یا مثانه)

تاثیر درمان های درد چه اندازه هست؟

در واقع با توسعه علم و تکنولوژی در حوزه ی پزشکی، روند پیشگیری و تشخیص و درمان بسیاری از بیماری ها پیشرفت چشم گیری داشته است. طول مدت بیماری درد زا، سن بیمار و نحوه صحیح تشخیص به موقع و درمان بیماری توسط فلوشیپ درد بسیار حائز اهمیت است. با مراجعه به کلینیک درد، همواره تشخیص علت درد و مداوای به موقع بیماری با سرعت بیشتری اتفاق می افتد. در بیماری هایی مانند سرطان، روحیه قوی فرد بیمار و خانواده ایشان می تواند به روند بهبود بیماری بسیار کمک نماید.

چگونه بهترین متخصص درد را انتخاب کنیم؟

برای انتخاب بهترین متخصص درد پزشک خانوادگی یا پزشک عمومی مورد اعتمادتان میتوانند راهنمای خوبی برای شما باشند.
از خانواده و دوستان خود مشورت بگیرید.هیچکس به اندازه آنها صلاح شما را نمیخواهد به ویژه اگر قبلا به یک متخصص درد یا فلوشیپ درد مراجعه کرده باشند. آنه میتوانند اطلاعات خوبی درباره پزشک،سوابق درمان و محیط مطب به شما بدهند.
دکتر کامبیز باقرزادی، فوق تخصص درد در تهران، از متخصصان نام آشنا و خوشنام، آماده ارائه مشاوره و درمان های درد به شما عزیزان می باشد.

‫5/5 ‫(1 نظر)
اشتراک گذاری مطلب: