گردن درد عصبی چیست؟ | علل، علائم و درمان

گردن درد عصبی

گردن درد عصبی، همانطور که از اسم آن مشخص است، به دلیل مشکلات عصبی و استرس ایجاد می شود.

از آنجا که استرس در درد گردن نقش دارد، پس اگر استرس را کنترل کنید، گردن درد عصبی را کاهش می دهید. مدیریت استرس آنقدر که به نظر می رسد سخت نیست. هنگامی که استرس دارید، سفتی در عضلات گردن شما باعث افزایش درد گردن می شود که به آن گردن دردعصبی می گویند. درد مزمن گردن، همچنین می تواند بدلیل تحریک پذیری، خستگی و حتی افسردگی رخ دهد، که می تواند استرس زیادی به زندگی شما وارد کند. این نوع از گردن درد می تواند به یک عادت تبدیل شود. توجه داشته باشید درد عصبی گردن با دیسکوپاتی گردن متفاوت است.

در ادامه علل و علائم گردن درد عصبی را بیان میکنیم و راهکارهایی از جمله ورزش های مناسب برای درمان گردن درد به شما ارائه خواهیم داد.

استرس چگونه بر درد می افزاید؟

استرس دلیل حتمی گردن درد نمی باشد، اما می تواند باعث بروز دردهایی در ناحیه­ی پایینی گردن شود.

نشان داده شده است كه استرس بر نحوه احساس درد در مردم تأثیر می گذارد. اگر تحت استرس هستید، در واقع می تواند احساس درد را بدتر کند. روزانه بیماران بسیاری را که از گردن درد رنج می بردند، معاینه میکنیم و متوجه شده ایم که اکثر آنها سطح استرس بسیار بالایی دارند. در آمریکا، هر ساله دقیقا در زمانیکه مردم باید مالیات خود را پرداخت کنند، تعداد بیماران مبتلا به گردن درد عصبی به ویژه در نیویورک افزایش می یابد.” این روزها روش های درمانی مدرن به شخص کمک می کنند، که سطح استرس خود را کنترل کند.

علل و علائم گردن درد عصبیعلائم و علت گردن درد عصبی

از علائم و علت گردن درد عصبی می توان به، درد شدید در ناحیه­ی پشتی سر، احساس فشار شدید روی مهره­ی هفتم یا همان مهره­ی برجسته­ی پشت گردن، احساس درد و خستگی در شانه ها و سرگیجه اشاره کرد.

مطالعه ای که امسال در مجله BMC منتشر شد، نشان داد که اختلالات روانی، اجتماعی (ناشی از تجربیات استرس زای زندگی) از نزدیک با درد مزمن گردن در ارتباط هستند. در این مطالعه 448 بیمار مبتلا به گردن درد عصبی بررسی شده­اند و مشخص شده است که آن دسته از بیماران مبتلا به افسردگی و اضطراب تمایل به بالاترین میزان درد گردن را دارند و درد گردن طولانی تری دارند و احتمال کمتری در بهبودی خود دارند. اگر با استرس ، اضطراب یا افسردگی دست و پنجه نرم می کنید ، مهم است که برای درمان مشکل اساسی مشاوره حرفه ای را در نظر بگیرید.

این مطلب را از دست ندهید!
هیدرودیسککتومی

درمان گردن درد عصبی

ورزش یکی از بهترین روش ها برای درمان گردن درد عصبی می باشد. فعالیت بدنی باعث می شود خون شما جاری شود و عضلات شما در حال حرکت باشد. تمرینات گردن یک روش عالی برای تسکین درد و بخش مهمی از درمان درد گردن است. از پزشک خود بپرسید که کدام تمرینات برای شما بی خطر است. گوتلین توصیه می کند، که گردن باید حرکت کند و حرکات کششی گردن، حرکت از یک سمت به سمت دیگر و فعالیت هوازی به جریان خون کمک شایانی میکند و به تسکین گردن درد عصبی کمک میکند. ایجاد عادات سالم غذایی می تواند به کاهش استرس کمک کند، بنابراین یک رژیم غذایی سالم بخورید. از نوشیدن قهوه و نوشیدنی های کافئین دار که می تواند شما را دچار آشفتگی و اختلال در خواب کند، خودداری کنید. سیگار نکشید، زیرا سیگار کشیدن باعث کند شدن خون رسانی به ماهیچه های گردن شما می شود.

دیگر روش های درمانی گردن درد عصبی

اگر گردن درد عصبی دارید و می خواهید هر چه سریع تر از شر آن خلاص شوید، باید آن را آرام آرام حرکت دهید؛ نباید استراحت بیش از حد طولانی به عضلات گردن خود دهید، معمولاً حرکت ندادن هر ماهیچه­ای بیش از چند روز، حرکت مجدد آن را دشوارتر می کند.

این موارد ساده می توانند به شما کمک کنند:

تکنیک های آرامش را یاد بگیرید:

ریلکسیشن برای درمان گردن درد عصبیتکنیک هایی که می توانند استرس را کاهش دهند شامل تنفس عمیق، یوگا، هنر یا موسیقی درمانی است که به درمان گردن درد عصبی افراد کمک میکند. یکی از کارهایی را که می توانید در طول روز انجام دهید، انتخاب کنید تا آرام شوید.

ماساژ بگیرید:
ماساژ برای درمان گردن درد عصبی

یک ماساژ ملایم یک روش عالی برای رفع استرس و گردن درد عصبی است، زیرا خون در عضلات دردناک شما جاری می شود. برای رفع تنش و درد ممکن است بخواهید گرما بگیرید. در مورد استرس خود صحبت کنید. یک سیستم حمایتی بسازید که وقتی احساس استرس شدید میکنید، بتوانید به آن روی آورید. صحبت در مورد مشکلات شما می تواند به کاهش استرس کمک کند. ممکن است بخواهید در یک گروه پشتیبانی رسمی یا حضوری عضویت داشته باشید تا با کمک آنها به استرس خود غلبه کنید.

این مطلب را از دست ندهید!
دیسکوپاتی گردن چیست؟ علل، علائم و روشهای درمان

شیب گردن:

از حالت نشسته، سر خود را به سمت پایین خم کنید تا چانه شما قفسه سینه شما را لمس کند. این وضعیت را به مدت 5 ثانیه نگه دارید. به حالت شروع برگردید و مجددا آن را تکرار کنید. این کار را پنج بار انجام دهید.

شیب جانبی گردن:

 

از همان موقعیت شروع که در مورد قبل بیان کردیم، گردن خود را به سمت یک شانه خم کنید، طوریکه گوش شما با شانه تماس داشته باشد. 5 ثانیه نگه دارید و سپس به وضعیت شروع برگردید. این کار را پنج بار از هر طرف انجام دهید.

تمرینات ورزشی مناسب برای درمان گردن درد
می توانید مانند هر عضله دیگری عضلات گردن خود را برای کاهش و درمان گردن درد عصبی به کار گیرید. کشش کار می کند، اما شما می توانید تمرینات ساده ای مانند موارد زیر انجام دهید. آنها می توانند استحکام گردن و دامنه حرکت شما را بهبود ببخشند. هر یک از این تمرینات را، پنج بار تکرار کنید و ببینید که آیا می توانید دفعات بعد تا 10 بار تکرارشان کنید یا خیر. البته قبل از شروع با پزشک خود مشورت کنید.

درمان گردن درد عصبی با چرخش گردن:

مستقیم به جلو نگاه کنید، سپس سر خود را به یک طرف بچرخانید، چانه خود را در همان سطح نگه دارید. این کار را پنج بار از هر طرف انجام دهید.

کشش گردن:

بقیه بدن را مستقیم نگه دارید، چانه خود را به جلو بکشید و گلو را دراز کنید، به مدت 5 ثانیه نگه دارید. از همان موقعیت شروع، چانه خود را به عقب بکشید و 5 ثانیه نگه دارید. هر کدام را پنج بار به جلو و عقب بکشید.

چرخش:

با پشت و سر خود به طور مربع روی شانه های خود بایستید یا بنشینید. سپس ، سر خود را تا آنجا که می توانید راحت به یک طرف بچرخانید. آن را تا 30 ثانیه نگه دارید. سپس سر خود را به طرف دیگر بچرخانید و حداکثر 30 ثانیه نگه دارید.

دایره های شانه:

در حالت ایستاده ، شانه های خود را صاف کنید و آنها را به صورت دایره ای حرکت دهید. شانه خود را پایین آورده و در جهت دیگر تکرار کنید.

تمرینات مقاومت:

ایستاده یا نشسته، دست چپ خود را در کنار سر خود بالای گوش خود قرار دهید. در حالی که سر خود را مستقیم نگه داشته اید، سر خود را به آرامی در مقابل دست خود فشار دهید. همین کار را با دست راست خود انجام دهید.

این مطلب را از دست ندهید!
درمان تمام دردهای مزمن جراحی نیست

در گذشته مقاله دیگری برای درمان گردن درد منتشر شده که رجوع به آن می‌تواند برای انجام تمرینات ورزشی گردن درد همراه با عکسهای راهنما به شما کمک کند.

موارد منع انجام این ورزش ها برای گردن درد

اگر درد شدید گردن با همراه ضعف در دست یا بازو دارید، ورزش نکنید. اگر در حین انجام این تمرینات با این حالت مواجه شدید، فوراً متوقف شوید و با پزشک خود تماس بگیرید.

چه موقع گردن درد عصبی از بین می رود؟

گردن درد عصبی متداول است اما معمولاً جدی نیست. درد شما ظرف چند ساعت یا یک روز کاهش می یابد ولی گاها بعد از 2 هفته کاهش می یابد، که جای نگرانی نیست. بهبودی کامل باید 4-6 هفته طول بکشد. حتی اگر درد باقی بماند، ورزش را متوقف نکنید.

چه مدت به تمرین نیاز داریم؟

حتماً باید حرکات را به مدت 6-8 هفته انجام دهید، حتی اگر متضرر شوید. این به درمان درد گردن شما کمک می کند. درمان انواع دردهای گردن در طول سالها تغییر کرده است. اکنون می دانیم که در بیشتر موارد هر چه زودتر به فعالیت کامل برگردید بهتر خواهید بود. حتی اگر گردن شما هنوز هم کمی صدمه دیده باشد، به این معنی نیست که درد گردن به دیگر اندام های شما آسیب می زند.

سخن پایانی

مطالعات نشان می دهد هرچه درد گردن شما بیشتر باشد، احتمال بازگشت فعالیت کامل به شما کم می شود. بنابراین مدیریت استرس خود را شروع کرده و یک نگرش مثبت ایجاد کنید. هرچه زودتر انجام دهید، سریعتر از درد گردن بهبود خواهید یافت.

بنابراین همانطور که گفته شد منشاء این درد، فشار عصبی می باشد. که ناگهانی به سراغ شما می آید و برای مدت کوتاهی شما را آزار می دهد. گردن درد عصبی با گردن دردی که در اثر ضربه به مهره­ای گردن بوجود می آید، کاملا متفاوت است. و هیچ نیازی به جراحی یا دارو ندارد و با نرمش دادن آن و قوی کردن ماهیچه های گردن و شانه و همچنین کنترل استرس کاملا قابل درمان می باشد.

منبع:

 

https://www.webmd.com/pain-management/neck-exercises-dos-donts#1

 

‫0/5 ‫(0 نظر)
اشتراک گذاری مطلب: