دیسکوپاتی گردن چیست؟ علل، علائم و روشهای درمان

دیسکوپاتی گردن چیست؟

دیسکوپاتی گردن (Cervical discopathy) یا به اصطلاح عامیانه دیسک گردن از مشکلات رایجی است که در اثر حرکت­های مداوم گردن بروز پیدا می­کند. بیماری دیسکوپاتی گردن فراتر از گردن درد است. بیماری دژنراتیو دیسک گردن می­تواند باعث ایجاد دردهای تابشی و همچنین بی­حسی و ضعف در شانه­ ها، بازو و دست شما شود. این ناراحتی و از دست دادن تحرک می­تواند تأثیر عمده­ای بر شغل، خانواده و کیفیت زندگی شما داشته باشد.

برای درمان دیسکوپاتی گردن از روش­های مختلفی استفاده می­شود. بهبود سبک زندگی، فیزیوتراپی، دارو درمانی،تزریق استروئید،اوزون تراپی و نهایتا عمل جراحی مهمترین این روش­ها هستند.

در ادامه مطلب به بررسی علل، علائم و انواع روشهای درمانی دیسکوپاتی گردن خواهیم پرداخت.

در فیلم زیر میتوانید نحوه فشار مهره گردن بر ریشه های عصبی و بوجود آمدن دیسکوپاتی گردن را مشاهده کنید.

دیسکوپاتی گردن چگونه بوجود می آید؟

ستون فقرات گردنی در گردن شما از هفت استخوان بنام مهره­ ها تشکیل شده است که توسط دیسک ­های پر از بالشتک، ماده ه­ای ژل مانند، از هم جدا می­شوند. دیسک­های گردنی، گردن شما را ثابت نگه می­دارد و اجازه می­دهد تا از یک طرف به طرف دیگر به آرامی چرخانده شود، به جلو خم شود و به عقب برگردد. بدون دیسک، ستون فقرات بسیار سفت و سخت خواهد بود. دیسک­ها بدن ما را قادر می­سازند به روشی که می­خواهیم حرکت کنند. آنها همچنین ماده ژله­ای کوسن مانند را برای بدن فراهم می­کنند که به عنوان کمک فنر عمل می­کنند.

با گذشت زمان، این کمک فنرهای طبیعی فرسوده می­شوند و می توانند شروع به فاسد شدن کنند. فضای بین مهره‌ها محدود می‌شود و ریشه‌های عصبی فشرده می‌شوند. این فرایند به عنوان بیماری دژنراتیو دیسک گردن یا دیسکوپاتی گردن شناخته می­شود. تحقیقات نشان می­دهد که حدود 25٪ از افراد بدون علائم زیر 40 سال و 60٪ افراد بالای 40 سال به نوعی با بیماری دیسک دژنراتیو درگیر هستند. با پیشرفت بیماری دژنراتیو دیسک، گردن انعطاف پذیرتر می­شود و ممکن است احساس درد و سفتی در گردن را به ویژه در اواخر روز احساس کنید.

هنگامی که دیسک باز می­شود و یا بیرون می­زند، فشار بر رشته نخاعی یا ریشه‌های عصبی وارد می‌کند، به عنوان فتق دیسک یا ” لغزش دیسک” شناخته می شود. اگرچه بیماری دیسکوپاتی گردن عموماً دارای روند آهسته ­ای است، اما گاهی اوقات فتق دیسک گردن می­تواند به سرعت پس از آسیب و یا ضربه به گردن ایجاد شود.

علائم

شایع­ترین و بارزترین علائم بیماری دیسکوپاتی گردن، درد و سفتی و سختی گردن است. زمانی که یکی از این شرایط بر روی یک یا چند اعصاب که از نخاع حرکت می‌کند فشار وارد می­کند، می‌توانید درد، بی‌حسی و یا ضعف که بر روی شانه، بازوها و دست شما فشار می­آورد را احساس کنید.

روش های تشخیص بیماری 

برای تشخیص بیماری دیسکوپاتی گردن، پزشک شما ابتدا یک تاریخچه پزشکی خواهد گرفت تا دریابد علائم از چه زمانی شروع شده است. نشانه­ های بیماری دیسک گردن چقدر شدید هستند و چه عواملی باعث بهبود یا بدتر شدن آنها می­شود. به احتمال زیاد، شما یک آزمایش عصبی برای آزمایش قدرت، واکنش و احساس در بازو و دست خود خواهید داشت، اگر این قسمت ­ها درگیر بیماری دیسک گردن و درد شده باشند.

آزمایشات تصویربرداری از قبیل ایکس ری، تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) و اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) می­توانند به پزشک شما کمک کنند تا طناب نخاعی شما را تجسم کند تا منبع درد گردن شما را شناسایی کند.

تشخیص بیماری دیسک گردن
تشخیص بیماری دیسک گردن

برای درمان دیسکوپاتی گردن چه باید کرد؟

حتی اگر بیماری دژنراتیو دیسک یا لغزش دیسک دارید، احتمال آن وجود دارد که شما بتوانید بدون عمل جراحی آن را درمان کنید.

روش های درمانی دیسکوپاتی گردن:

 • دارو درمانی:

  داروهای بدون نسخه ضد درد از جمله داروهای استامینوفن (تایلنول) و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن (Motrin ، Advil) و ناپروکسن (Aleve) است. این داروها می توانند به کاهش درد و التهابِ ناشی از بیماری دیسک گردن کمک کنند. اگر داروهای بدون نسخه در درمان دیسک گردن کار نکنند ممکن است پزشک شما استروئید و یا داروهای مسکن دیگری را تجویز کند.

 • فیزیوتراپی:

  یکی دیگر از گزینه­ های درمانی برای بیماری دیسک گردن است. درمانگر می­تواند از انقباض و کشش گردن استفاده کند یا ماهیچه­ ها و مفاصل را به آرامی دستکاری کند تا درد و سفتی گردن شما کاهش یابد. فیزیوتراپ همچنین می­تواند به شما در افزایش دامنه حرکتی کمک کند و تمرینات و وضعیت­های صحیح را به شما نشان دهد تا به بهبود درد گردن­تان و دیسک گردن کمک کند.

 • تزریق استروئید: 

  از تزریق استروئید برای رفع التهاب ریشه آسیب دیده،ناشی از بیرون زدگی دیسک و آرام کردن درد گردن استفاده میشود.

 • اوزون تراپی: 

  اوزون تراپی یک روش تقریبا بدون عارضه و کارآمد برای درمان دیسکوپاتی گردن است.با تزریق اوزون فشار ناشی از فتق دیسک گردن کاهش پیدا کرده و با آزاد شدن ریشه های عصب درد از بین میرود.

 

درد گردن شما باید با این درمان­های سنتی و محافظه­ کارانه بهبود یابد. اگر دچار بی­حسی و یا ضعف قابل توجهی هستید، سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید. شما و پزشکتان باید قدم بعدی در درمان دیسک گردن را در نظر بگیرید. جراحی یک گزینه درمانی است و تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا به آن نیاز دارید یا خیر اغلب روندی است که به تفکر بیشتر نیاز دارد.

عمل جراحی دیسکوپاتی گردن

عمل جراحی اصلی برای بیماری دژنراتیو دیسک، دیسککتومی نامیده می­شود. در طی این روند، جراح، دیسک رو به وخامت را خارج می­کند. دیسککتومی اغلب با جایگزینی دیسک مصنوعی دنبال می­شود که در آن یک دیسک فلزی به جای دیسک جدا شده قرار داده می­شود. علاوه بر این ممکن است دیسککتومی توسط فیوژن مهره­ های گردن دنبال شود که در آن  قطعه کوچکی از استخوان در فضای بین مهره­ ها کار گذاشته می­شود. همانطور که استخوان بهبود می­یابد، با مهره­ های بالا و پایین آن فیوز و ترکیب می شود.

فیزیوتراپی دیسک گردن
فیزیوتراپی دیسک گردن

مراقبت های بعد از درمان 

پس از بهبودی: گردن خود را سالم نگه دارید
احتمالاً چند هفته طول بکشد تا درد گردن شما به خودی خود بهبود یابد و چیزی در حدود سه ماه تا یک سال برای بهبودی استخوان بعد از عمل جراحی دیسک گردن زمان لازم است. زمانی که درد گردن شما کاهش یافت، این وظیفه شماست که ستون فقرات خود را در حالت مناسب و خوب حفظ کنید تا بتوانید از ناراحتی در آینده اجتناب کنید.

اگرچه بیماری دیسک گردن بیشتر به دلیل افزایش سن بروز پیدا می­کند، اما این بیماری می­تواند تحت تأثیر عوامل سبک زندگی نیز باشد. برای اینکه مطمئن شوید ستون فقرات خود را تا جای ممکن سالم نگه می­دارید، یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید و به طور منظم ورزش کنید. سیگار نکشید، زیرا گذشته از تأثیرات منفی آن بر سلامتی شما، استعمال سیگار، یک عامل خطر برای بیماری دیسک گردن است. همچنین به وضعیت بدنی خود توجه کنید. همیشه گردنتان را صاف نگه دارید و پشت خود را به خوبی پشتیبانی کنید.

اگرچه درد گردن ناشی از بیماری دیسکوپاتی گردن می­تواند برگردد، اما اگر مراقبت خوبی از گردن و بقیه بدن خود داشته باشید این احتمال را کاهش خواهید داد. ریو در این زمینه می­گوید: «اکثر مردم در طول زندگی دچار مشکلات مداوم گردن نیستند. این درد معمولاً می­آید و می­رود. به این معنا که دردی گذرا و موقتی است». «اگر اکنون مشکلی در گردن خود احساس می­کنید ، این شانس وجود دارد که این درد برای همیشه ماندگار نباشد».

اشتراک گذاری مطلب: