امواج رادیویی برای درمان درد کدام بیماران مناسب است؟

زمانی که بیمار به خاطر درد شدید به کلینیک درد مراجعه می کند، متخصص درد شرایط مختلف مانند محل درد (دیسک کمر و مفصل های بدن مانند زانو و شانه مستعد ایجاد دردهای شدید هستند)، علت درد، نوع درد و روش هایی که بیمار در گذشته برای درمان درد به کار گرفته است را مورد بررسی قرار می دهد. بعد از این بررسی ها متخصص درد بهترین روش ممکن برای تسکین درد بیمار را انتخاب می کند. اگر روش های معمولی و سنتی مانند استراحت، فیزیوتراپی و داروهای معمول در درمان درد موفق نبوده باشند، پزشک روش های جدید و غیرجراحی را پیشنهاد خواهد کرد. یکی از روش های مفید برای دردهای شدید مانند زانو درد استفاده از امواج رادیویی برای تخریب عصب درد است. قبل از درمان پزشک ابتدا با در نظر گرفتن شرایط زیر، مناسب بودن استفاده از امواج رادیویی برای درمان درد را تعیین می کند.

مدت زمانی که بیمار دچار درد شده است

مدت زمانی که بیمار از درد رنج می برد و راه هایی که تا کنون برای درمان درد امتحان کرده است اهمیت بالایی برای انتخاب روش درمان دارد. برای مثال، اگر دارو و ورزش هیچ یک برای درمان درد مؤثر نبوده باشند، پزشک تأثیرفیزیوتراپی و ماساژ را نیز در درمان درد بررسی می کند.

تأثیر دارو روی تسکین درد

تزریق دارو یکی از راه های درمان برای بیمارانی است که گرفتار کمر درد های شدید هستند. قبل از استفاده از امواج رادیویی برای تخریب عصب درد، متخصص درد تأثیر دارو را روی بیمار بررسی می کند. اگر دارو مؤثر نباشد امواج رادویی بهترین راه حل است.

روش تشخیصی بلوک شاخه عصبی

روش تشخیصی بلوک شاخه عصبی نیز به نوعی، تخریب عصب درد محسوب می شود. بلوک شاخه عصبی برای تشخیص ریشه درد به کار می رود. اگر بلوک شاخه عصبی حداقل برای مدت دو هفته درد را تسکین دهد، می توان امواج رادیویی را برای تخریب عصب درد امتحان کرد. در بلوک شاخه عصبی، محل مربوط به عصب ایجاد کننده درد در ستون فقرات، با تزریق دارو از کار می افتد. هنگام انجام کار برای مشاهده محل صحیح قرار گرفتن سوزن، از تکنیک های تصویربرداری مانند فلوروسکوپ و پرتو ایکس استفاده می شود.
روش تشخیصی بلوک عصبی در اغلب موارد نتیجه بخش است و درد بیمار را تسکین می دهد. این روش در صورت موفقیت باعث درمان موقت درد می شود و برای گرفتن نتایج دائم و طولانی مدت، تخریب عصب درد با امواج رادیویی انجام می شود.

بررسی ستون فقرات

قبل از استفاده از امواج رادیویی برای تخریب عصب درد، ستون فقرات از لحاظ وجود انواع اختلالات ارزیابی می شود. این بررسی ها ممکن است با روش ام آر آی یا سی تی اسکن انجام شوند. بررسی سلامتی ستون فقرات قبل از استفاده از امواج رادیویی ضروری است؛ زیرا اگر اختلالی در ستون فقرات وجود داشته باشد، امکان دارد تخریب عصب با مشکل مواجه شود و یا بی تأثیر باشد.

ناموفق بودن عمل جراحی برای درمان درد

ممکن است بیمار قبل از مراجعه به کلینیک درد، برای درمان مشکل خود عمل باز انجام داده باشد. اگر انجام عمل جراحی درد بیمار را درمان نکرده باشد، بیمار می تواند از امواج رادیویی برای درمان خود استفاده کند. در روش تخریب عصب با امواج رادویی تنها از بی حسی موضعی و آرامبخشی خفیف استفاده می شود و در مقایسه با روش های جراحی، عوارض و مشکلات کمتری برای بیمار ایجاد می کند. بنابراین بهتر است به جای تکرار عمل جراحی، از تخریب عصب درد با استفاده از امواج رادیویی استفاده شود.

منابع

http://www.methodistorthopedics.com/
http://coloradopain.co//

‫2/5 ‫(1 نظر)
اشتراک گذاری مطلب: