تفاوت دئودورانت و ضد عرق چیست؟

دئودورانت در مقابل ضد عرق

اکثر مردم تفاوت بین دئودورانت و ضد عرق را نمی دانند و فکر می کنند که هر دوی این محصول کار مشابهی انجام می دهند در حالی که هر کدام ویژگی ها و موارد استفاده ی متفاوتی دارند. ما در این مقاله سعی داریم به تفاوت این دو محصول بپردازیم تا شما بتوانید بهترین انتخاب را با توجه به نیاز خود انجام دهید. دئودورانت در اصطلاح به معنی وسیله یا شئ است که روی سطح بدن غلت میخورد. تفاوت اصلی که بین دئودورانت و ضد عرق وجود دارد این است که دئودورانت مانع از ایجاد بوی بدن میشود. حال آنکه ضد تعریق ها از عرق کردن بدن جلوگیری می کنند. بسیاری از ما هنگام خرید محصولات بهداشتی به این نکته توجه نمی کنیم که این دو محصول با هم متفاوت هستند و با فکر می کنیم هر کدام از گزینه های خریداری شده می تواند هم مانع  بوی بدن و هم از عرق جلوگیری کند. اما جلوگیری از عرق و بوی بدن دو مسئله متفاوت است که به محصولات مختلفی نیاز دارد.

دئودورانت چیست؟

عرق واقعی بدن بو ندارد ( بی بو و بی رنگ است ) . بوی بدن هنگامی اتفاق می افتد که عرق بی بو با باکتری های روی پوست  بدن با هم ترکیب می شود و بسته به جایی از بدن که بدن عرق می کند میزان بوی عرق می تواند متفاوت باشد. غدد عرق به دلیل تولید باکتریها ، چربی یا پروتئین ، می تواند بوی قوی تری ایجاد کند. دئودورانت مانع از ایجاد و تجمع باکتری ها روی بدن و غدد عرقی می شود، اما از تعریق یا خیس شدن بر اثر عرق جلوگیری نمی کند. نحوه استفاده از آن نیز به این شکل است که باید مستقیما در ناحیه ی زیر بغل استفاده شود. اگر مشکل اصلی شما بوی بدن است برای رفع آن استفاده از دئودورانت اولین راهکار می باشد. برخی توصیه می کنند که این محصول را در سایر مناطقی از بدن که ممکن است بوی بدن ایجاد شود، مانند اطراف ناحیه قفسه سینه یا نزدیکی کشاله ران استفاده کنید، اما ما توصیه می کنیم از انجام این کار خودداری کنید. درعوض ، پودر بچه، گزینه ای طبیعی تر و بهتر برای مناطقی خارج از زیر بغل می باشد که ممکن است بوی بدن داشته باشند و باید رفع گردند.

نکاتی در مورد دئودورانت، ترکیبات و نحوه ی استفاده

بهترین زمان برای استفاده از دئودورانت بعد از دوش گرفتن است(مطمئن شوید که ابتدا بدنتان کاملا خشک است ). قبل از رفتن به رختخواب نیز زمان مناسبی برای استفاده می باشد چرا که در این زمان بدن کمتر عرق می کند. اگر حس می کنید برای از بین بردن بوی بدن نیاز به استفاده مجدد یا بیشتر از دئودورانت می باشد می توانید مجددا در همان ناحیه از دئودورانت استفاده کنید ولی توجه داشته باشید که بیش از حد مجاز این کار را انجام ندهید. دئودورانت ها در رایحه ها و عطر های مختلف تولید می شوند. ترکیبات استفاده شده در ساخت دئودورانت ها با ضد عرق ها بسیار متفاوت است و برای همین کاربرد این دو محصول نیز متفاوت می باشد. دئودورانت ها حاوی مواد آنتی باکتریال می باشند که با رایحه های مختلف ترکیب شده است و برای کاهش باکتری های زیر بغل موثر است. بر خلاف ضد عرق ها، دئودورانت ها حاوی آلومینیوم نیستند.( کلراید آلومینیوم ماده ی اصلی در محصولات ضد تعریق می باشد). رایج ترین ماده ضد باکتریایی در دئودورانت الکل است ، اما موادی مانند زغال فعال ، جوش شیرین و روغن نارگیل در دئودورانت های طبیعی برای از بین بردن و کاهش باکتری ها استفاده می شود. از مواد دیگری که در اکثر دئودورانت ها استفاده می شود می توان به این موارد اشاره کرد : ستیل الکل، دی متیکون، نشاسته ذرت هیدرولیز شده، پروپیلن گلیکول، عطر، سیکلومتریک. دئودورانت های  زیادی وجود دارد از مارک های معروف گرفته تا گزینه های طبیعی و بدون مواد شیمیایی که شما می توانید آن را تهیه و استفاده کنید ولی نکته ی مهمی که وجود دارد این است که آنچه برای دوست شما مفید است ممکن است برای شما مناسب نباشد. پس سعی کنید محصوای را انتخاب کنید که مناسب با نیاز و پوست شما باشد. برای این کار مواد و ترکیبات موجود روی دئودورانت را بررسی کرده و با هم مقایسه کنید و در صورت امکان تست حساسیت را نیز انجام دهید.

ضد عرق چیست؟

ضد عرق ها همانطور که اشاره شد میزان عرق بدن را کاهش می دهند و در درمان تعریق زیاد بکار میرود. آلومینیوم ، ماده موثر در ترکیبات ضد عرق می باشد که اغلب به شکل ژل استفاده میشود. این ژل ها  بطور موقت راه خروجی عرق بر روی پوست را  مسدود می کند و مقدار عرق را کاهش می دهد. از آنجا که ضد عرق ها از تشکیل عرق (یک عملکرد بدن طبیعی ، بیولوژیکی) جلوگیری می کنند ، FDA ( سازمان دارو و غذا آمریکا ) ضد عرق ها را به عنوان یک دارو طبقه بندی می کند و علیرغم آنچه ممکن است تصور کنید ضد عرق های مبتنی بر آلومینیوم عوارضی ندارند و باعث بروز سرطان و سایر مشکلات نمی شوند. بسته به نیاز شما انواع مختلفی از ضد عرق موجود است. ضد عرق های بالینی که توسط پزشک تجویز می شوند معمولا برای افرادی است که بیش از حد عرق می کنند. شما نیز با توجه به میزان عرق بدنتان می توانید ضد عرق مناسب را انتخاب کنید.

چگونه می توان از ضد عرق استفاده کرد؟

بعد از دوش گرفتن یا شب قبل از رفتن به رختخواب (هنگامی که غدد عرق کمترین فعالیت را دارند) از ضد عرق استفاده کنید. قبل از بیرون رفتن از خانه از ضد عرق استفاده کنید زیرا این مواد معمولا برای اینکه کارایی بهتری داشته باشند باید چند دقیقه قبل از عرق کردن روی سطح پوست استفاده شوند. ضد عرق ها را برخلاف دئودورانت ها می توان در مناطقی غیر از زیر بغل که عرق می کنند نیز استفاده کرد. بسیاری از محصولات ضد عرق بدن دارای اثرات ضد تعریقی از 12 تا 48 ساعت هستند، بنابراین به جز افرادی که به میزان زیادی عرق میکنند، سایر افراد نیازی به استفاده مجدد از ضد عرق ها در طول روز ندارند.

ترکیبات و مواد تشکیل دهنده ی ضد عرق ها

هر محصول خوشبو کننده ی بدنی که دارای آلومینیوم است یک ضد تعریق محسوب میشود. آلومینیوم معمولا به صورت ترکیبات زیر در محصولات ضد تعریق استفاده می شود : آلومینیوم کلروهیدرات، زیرکونیوم آلومینیوم تری کلرو هیدروکسی، هیدروکسی برمید آلومینیوم، سولفات آلومینیوم و غیره. مواد دیگری که ممکن است عرق را کاهش دهد و در محصولات ضد عرق به کار رود عبارت اند از : نمک های معدنی، جوش شیرین، تالک و … اما آلومینیوم تنها ماده ای است که توسط FAD برای به کاربردن در این محصولات شناخته شده است. ضد عرق ها به اشکال مختلف از جمله اسپری، کرم، ژل و رول عرضه میشود. برای خرید ضد عرق باید به این نکات توجه کرد : به برچسب هایی که به روی محصولات است توجه کنید و همچنین بررسی میزان قدرت ضد عرق که می تواند برای افراد متفاوت باشد. بیشتر ضد عرق ها حاوی کلرید آلومینیوم به عنوان ماده ی اصلی هستند، به درصد آن توجه کنید تا متوجه شوید برای شما مناسب است یا خیر و با توجه به سطح عرق خود درصد مناسب را انتخاب کنید.

دئودورانت و ضد عرق ها، کدام یک برای شما مناسب است ؟

بیشتر مارک ها از اصطلاح دئودورانت به صورت متقابل برای توصیف ضد عرق ها و دئودورانت ها استفاده میکنند. ضد عرق هایی که حاوی رایحه هستند ( برای به حداقل رساندن بو ) به عنوان دئودورانت ضد عرق یا ترکیبی شناخته می شوند. دئودورانت یک ماده و محصول آرایشی محسوب میگردد در حالی که ضد تعریق ها داروها به شمار می روند و جنبه ی درمانی دارد. انتخاب بین این دو گزینه بستگی به ترجیح شخصی و میزان عرق شما دارد. اگر شما فرد کم عرقی هستید و می خواهید فقط بوی بدن خود را برطرف کنید دئودورانت برای شما گزینه ی مناسب تری است. برای کسانی که به شدت عرق می کنند و باعث ایجاد لکه در زیر بغل و روی لباس میشوند، ضد عرق یک راه پیشگیری برای این وضعیت است.

آیا ضد عرق بو را نیز از بین می برد ؟

جواب این سوال هم بله است و هم خیر. از آنجا ماده ی ضد تعریق تولید عرق را متوقف می کند، از نظر تئوری نباید باکتری های موجود در پوست نباید با عرق ترکیب و بوی بد ایجاد کنند. اما اگر به درستی و در زمان مناسب استفاده نشود باعث افزایش بو و باکتری در ناحیه عرق و زیر بغل می شود. بنابراین مطمئن شوید که از ضد عرق به طور صحیح استفاده می کنید. در آخر ذکر این نکته حائز اهمیت است محصولاتی که ترکیبی از هر دو نوع مواد یعنی دئودورانت و ضد عرق باشد شاید به لحاظ اقتصادی به صرفه باشند اما ممکن است چندان موثر نباشند. شاید بهتر باشد از یک دئودورانت و ضد عرق به طور جداگانه استفاده کنید. برای بدست آوردن حداکثر تاثیر دئودورانت را قبل از رفتن به رختخواب و ضد عرق را در صبح ها استفاده کنید.

 

اشتراک گذاری مطلب: