عملیات تعقیب درد با سونوگرافی

عملیات تعقیب درد با سونوگرافی

سونوگرافی امروزه کاربرد وسیعی در کنترل درد با روش های اینترونشنال پیدا کرده است. در این مطلب مطالبی را در مورد کاربردها و مزایای استفاده از سونوگرافی در تشخیص و درمان دردهای مزمن ارائه می دهیم.

مزایای منحصر به فرد سونوگرافی

سونوگرافی تکنیکی است که هم در تشخیص و هم درمان درد و مشکلات ناشی از بافت نرم، اعصاب و مفصل های بدن به کار می رود. امواج دیگر مانند امواج ایکس بیشتر برای مشکلات استخوان ها به کار می روند. البته می توان از امواج ایکس در بافت نرم نیز استفاده کرد، اما سونوگرافی بهترین گزینه برای این گونه مشکلات است.
سونوگرافی نقش مهمی در کنترل و مدیریت دردهای مزمن و طاقت فرسا ایفا می کند. امواج صوتی تابانده شده به اندام های بدن، با استفاده از نرم افزاهای خاصی تفسیر می شوند تا تجسمی از شکل عضلات، تاندون ها، اعصاب و مفاصل به صورت تصاویر سونوگرافی ایجاد کنند. امواج سونوگرافی بر خلاف امواج دیگر هیچ گونه خطر و مشکلی برای بیمار ایجاد نمی کنند و امنیت کامل دارند.
امواج سونوگرافی سه کاربرد اصلی در کنترل درد دارند:

  • آسیب های عضلات و تاندون ها
  • درد اعصاب
  • درد مفاصل

آسیب های عضلات و تاندون ها

آسیب های وارد شده به رباط ها، تاندون ها و عضلات اغلب دردناک هستند. آرنج تنیس بازها و گلف بازها، درد روتاتور کاف (عضلات شانه)، تاندونیت عضله دوسر بازو، فشار عضلانی شکم و دردهای عضلانی لگن مثال هایی از این گونه موارد هستند. سونوگرافی ناحیه دارای درد را به طور دقیق شناسایی می کند و با توجه به مشکل بیمار، به طراحی مراحل درمان کمک می کند.

این مطلب را از دست ندهید!
تزریق تسکین‌دهنده‌های مضر را متوقف کنید

درد اعصاب

درد مزمن اعصاب یک مشکل شایع دیگر است. سندرم تونل مچ دست (کانال کارپ)، به دام افتادن اعصاب مانند عصب اولنار، عصب ایلیو-اینگوینال، عصب پوستی ران جانبی و عصب تیبیال خلفی مثال هایی از این قبیل هستند. این مشکلات می توانند باعث ایجاد درد، ضعف و سوزن سوزن شدن دست، کشاله ران، ران و پا شوند. سونوگرافی برای پیدا کردن و شناسایی اعصب بسیار مفید است و به پزشک متخصص درد کمک می کند سوزن را به طور دقیق در عصب ایجادکننده درد قرار دهد و تسکین دهنده درد را تزریق کند. با این روش ناحیه دردناک به طور دقیق درمان می شود. بنابراین سونوگرافی یک روش تصویربرداری است که اجازه شناسایی و درمان را به طور اختصاصی فراهم می کند. این روش بسیار بهتر و تأثیرگذارتر از روش هایی است که به طور عمومی درد را تسکین می دهند.

درد مفاصل

تکنیک های مختلف تصویربرداری مانند امواج ایکس، سی تی اسکن و ام آر آی نیز می توانند برای تشخیص مشکلات مفاصل مفید باشند. اما سونوگرافی روشی است که سوزن را به داخل مفصل هدایت می کند و این امکان را فراهم می کند که تزریق تحت راهنمایی سونوگرافی به درستی انجام شود. دردهای عضلانی، تاندون ها، اعصاب و مفاصل به تزریق بی حس کننده های موضعی جواب می دهند و بهبودی ایجاد می شود.

منابع

http://www.ncbi.nlm.nih.gov//

‫0/5 ‫(0 نظر)
اشتراک گذاری مطلب: