با جراحی دیسک کمر خداحافظی کنید

با جراحی دیسک کمر خداحافظی کنید

کمونوکلئولیز با اوزن روشی غیرجراحی برای درمان فتق دیسک کمر است. این روش در مطب دکتر باقرزادی به صورت بسیار تخصصی و با راهنمایی سونوگرافی انجام می شود. در این مطلب اطلاعاتی در مورد دیسک کمر و روند درمان اوزن‌تراپی در اختیار خوانندگان قرار می دهیم.

آشنایی با دیسک کمر

کمرد درد علت های مختلفی دارد که پرولاپس دیسک یکی از معروف ترین و ترسناک ترین آن ها در بین مردم است.
دیسک بین مهره ای کمر به دو قسمت مرکزی و محیطی تقسیم می شود. قسمت مرکزی نوكلئوس پالپوزوس (Nucleus pulposus) ، بخشی ژله مانند با محتوای آب فراوان است و قسمت محیطی فیبروز آنولوس (Annulus Fibrosis) است.
با جراحی دیسک کمر خداحافظی کنید
در حالت عادی بخش مرکزی و ژله مانند دیسک، توسط حلقه ای از فیبرها احاطه شده است. در مواردی که از یک سمت استرس یا فشاری به دیسک وارد می شود فیبروز آنولوس به تدریج آسیب می بیند. نوكلئوس پالپوزوس به سمت ستون مهره ها خم می شود. این حالت برآمدگی دیسک (در حالت خفیف)، پرولاپس دیسک (درحالت شدیدتر) یا جدا شدن دیسک (اگر به بالا یا پایین جابه جا شود) نامیده می شود. برآمدگی یا پرولاپس باعث فشار به ریشه عصبی مجاور می شود و درد ایجاد می کند. این اتفاق می تواند حتی باعث انسداد کامل مهره ها شود به طوری حرکت اندکی درد شدید ایجاد می کند. در موارد شدید فشرده شدن ریشه های عصبی باعث اختلالات حسی، ضعف و حتی فلج شدن به همراه داشته باشد. البته برخی بیماران دیسک کمر نیز دردی احساس نمی کنند.
با جراحی دیسک کمر خداحافظی کنید
وقتی دیسک بین مهره ای کمر تشخیص داده شد، درمان آغاز می شود. دارو و فیزیوتراپی اولین درمان هستند. اگر این درمان ها نتیجه ای نداشته باشند روش های درمانی با حداقل تهاجم آغاز می شوند. روش های کم تهاجم روش هایی هستند که دوره بستری کوتاهی دارند و بعد از درمان مشکل خاصی برای بیمار ایجاد نمی کنند. کمونوکلئولیز با اوزن یکی از این روش ها است.

روند درمان

بیمار روی میز معاینه قرار می گیرد.
بی حسی موضعی در محل مورد نظر ایجاد می شود.
دیسک بین مهره ای با سونوگرافی مشاهده می شود.
سوزن وارد دیسک می شود.
مخلوط اکسیژن و اوزن تزریق می شود.
سوزن خارج می شود و داروی تزریق شده در فضای استخوان و محل عبور اعصاب پخش می شود.
تزریق اوزن می تواند به صورت کور یا با هدایت سونوگرافی انجام شود. راهنمایی سونوگرافی احتیاج به تجهیزات پیشرفته ای دارد که در مطب دکتر باقرزادی موجود است.

بعد از درمان

بیمار 6 ساعت بعد از تزریق می تواند به آرامی حرکت کند.
بیمار تا 3 روز نباید بدود یا مدت طولانی رانندگی کند.
تا 4 هفته بعد از درمان بیمار باید بیشتر مراقبت باشد و اجسام سنگین تر از پنج کیلوگرم را بلند نکند.
انجام ورزش های مناسب باعث موفقیت بیشتر درمان می شود.

منابع

http://www.patient.co.uk/health/Prolapsed-Disc-Slipped-Disc
http://radiologie-uni-frankfurt.de/content/e6796/e13478/e13957/e13958/index_eng.html