درمان درد مفاصل با بهترین روشها

درمان درد مفاصل

نکاتی در مورد درد مفاصل

 

مفاصل اتصالات بین استخوان ها را تشکیل میدهند، آنها را پشتیبانی و حمایت کرده و در هنگام حرکت کردن به شما کمک می کنند. در صورت بروز هرگونه صدمه و آسیب در مفاصل در اثر بیماری یا تصادف می‌تواند در حرکت کردن شما اختلال ایجاد کند و نتیجه آن درد بسیار زیاد و شدیدی خواهد بود که به همراه دارد.

شرایط مختلف و متعددی می توانند سبب بروز درد مفاصل در بدن شوند که از جمله آنها می توان به؛ استئوآرتریت، آرتریت روماتوئید، نقرس، اسپری ها و غیره اشاره نمود.

درد مفاصل بسیار شایع و گسترده شده است. در یک بررسی و تحقیق انجام شده در حدود یک سوم از افراد بالغ و بزرگسال گزارش داده و عنوان کرده اند که در طی ۳۰ روز گذشته و یا یک ماه گذشته دچار درد مفاصل گشته اند.

در این میان درد زانو شدید ترین و در عین حال شایعترین گزارش بوده و در ادامه درد شانه و لگن همه گیر بوده است. با این حال درد مفاصل می تواند بر روی بسیاری از بخش های بدن افراد از مچ پا و شانه ها گرفته تا مچ دستان تاثیر بگذارد. هرچه پا به سن گذاشته و پیرتر می شوید درد مفاصل روز به روز شایع تر و بیشتر می‌شود.

درد مفاصل می تواند از مقدار های خفیف و یا بسیار کم تا سطوح ناتوان کننده و بسیار زیاد جریان داشته باشد.

درد مفاصل ممکن است بعد از چند هفته از بین برود و ناپدید شود و یا اینکه تا چندین هفته و با گذشت چندین ماه و یا حتی سال به صورت مزمن و شدید ادامه پیدا کند.  درد مفاصل حتی اگر به صورت کوتاه مدت نیز باشد

می تواند تاثیرات زیاد و گسترده ای را بر کیفیت زندگی افراد مبتلا به آن بگذارد. علت و مسبب درد مفاصل هرچه که باشد معمولاً می‌توان آن را توسط مصرف کردن داروها و یا انجام دادن فیزیوتراپی  مدیریت و کنترل نمود.

پزشک معالج شما در ابتدا سعی می کند تا شرایطی را که سبب درد مفاصل شده‌اند تشخیص داده و شناسایی کند در ادامه آنها را معالجه و درمان نماید. هدف از انجام دادن این کار کاهش پیدا کردن درد و التهاب و حفظ عملکرد مفاصل می باشد.

 

گزینه های درمانی برای درد مفاصل شامل موارد زیر است.

 

برای درمان درد در مفاصل که به طور متوسط و شدید همراه با تورم می باشد یک داروی ضد التهاب استروئیدی مانند: آسپرین، ایبوپروفن و یا ناپروکسن سدیم می تواند موثر واقع شده و سبب تسکین درد شود.

نسل جدید داروهای ضد التهاب که به مهار کننده ها معروف هستند نیز برای تسکین درد مفاصل مفید می باشند، اما داروی سلبرکس به علت افزایش خطر حمله قلبی در اثر استفاده و مصرف آن از بازار فروش محصولات دارویی خارج گشته است. این دارو همچنین علاوه بر ایجاد حملات و حوادث قلبی می‌تواند عوارض جانبی را نیز به همراه داشته باشد و احتمال خطر خونریزی دستگاه گوارشی را افزایش دهد و در صورتی که درد در مفاصل خفیف و بدون هرگونه تورمی باشد استامینوفن می‌تواند برای شما موثر واقع شود،

البته لازم است که در هنگام مصرف کردن و استفاده نمودن از این دارو بسیار مراقب باشید؛ به خصوص اگر از مشروبات الکلی نیز در طول روز استفاده می کنید زیرا دوز بالای این دارو منجر به آسیب رساندن به کبد شما میگردد. پس همواره لازم است تا داروهای ضد درد را با احتیاط و دقت لازم مصرف کنید. اگر درد مفاصل شما به حدی زیاد باشد که داروهای تسکین‌ دهنده نامبرده در قسمت بالا به اندازه کافی موثر و مفید واقع نگردند پزشک معالج ممکن است تا داروهای قوی تری را نیز تجویز کند.

از آنجا که داروهای تسکین‌دهنده درد افیونی می‌توانند باعث ایجاد خواب آلودگی و احساس گیجی در فرد مصرف کننده شوند لذا لازم است تنها تحت دستور و مراقبت پزشک خود از آنها استفاده کنید. این داروهای تسکین‌دهنده درد مفاصل همچنین می توانند باعث ایجاد یبوست شوند که با مصرف مسهل آنها را می توان تسکین داد.

 

درمان های موضعی

 

کپسایسین ماده ای است که در واقع در فلفل های قرمز یافت می شود. این ماده ممکن است تا درد مفاصل را از آرتریت و سایر شرایط مسکن کرده و آرام کند. کپسایسین  ماده P را مسدود می کند. ماده ی P در واقع وظیفه ی انتقال سیگنال های درد در بدن را بر عهده دارد. کپسایسین منجر به آزاد شدن موادی شیمیایی به نام اندروفین در بدن می‌شود که کار آنها جلوگیری از آزاد شدن درد در بدن می باشد.

در کنار این موارد و مزیت های نامبرده عوارض جانبی کرم کپسایسین شامل ایجاد سوزش زیاد یا به وجود آمدن جای لکه در ناحیه ای است که استفاده می شود. از دیگر مواردی که کپسایسین سبب تسکین درد آن به صورت موضعی می گردد آرتروز است. مواد تشکیل دهنده کپسایسین در واقع عبارتند از؛ متیل سالیسیلات.

 

انجام دادن تزریق

 

برای افرادی که جهت تسکین و درمان درد مفاصل داروهای خوراکی و یا موضعی را پیدا نمی‌کنند پزشک متخصص می تواند تا یک داروی استروئیدی که ممکن است همراه با بی‌حسی موضعی نیز باشد به طور مستقیم به مفصل تزریق کند‌. مدت انجام این تزریق برای آرام تر شدن درد مفاصل در طول سال به مدت ۳ تا ۴ ماه می باشد.

تزریق نمودن استروئید غالباً در بیماران مبتلا به آرتریت یا  تاندونیت به کار رفته و استفاده می شود‌. این روش برای تسکین درد در مفاصل بسیار موثر است اما در بیشتر شرایط دارای اثری موقت می باشد. این روش تزریق در کنار تمام فواید ممکن است عوارض جانبی را نیز برای فرد بیمار به همراه داشته باشد. در صورتی که تزریق استروئید و استفاده از آن بیش از حد معمول و مجاز باشد، شخص ممکن است به طور نامناسب از مفصل ها استفاده کرده و با آنها صدمه و آسیب جدی برساند و باعث ایجاد درد در مفاصل به طور شدیدی شود.

 

دیگر گزینه ‌ها و راه‌های تزریق برای تسکین درد مفاصل عبارتند از:

 

  • برداشتن مایع از مفصل عدالت در ارتباط با تزریق استروئید
  • تزریق هیالورونان که یک نسخه معمولی ولی مصنوعی از مایع مفصل طبیعی در بدن است.

از این مورد برای درمان آرتروز استفاده میگردد.جهت تقویت کردن عضلات اطراف مفصل انجام حرکات بدنی و ورزش می تواند همراه با یک فیزیوتراپ که حرکات شما را زیر نظر بگیرد مناسب باشد. درمانگر برای بهبود درد مفاصل از روش‌ها و تکنیک‌هایی نظیر  سونوگرافی، گرما و یا سرما درمانی، تحریک عصب و غیره استفاده خواهد کرد.

در صورتی که دارای اضافه وزن هستید، کم کردن وزن و کاهش دادن وزن می تواند مقداری از فشار درد مفاصل را کاهش داده و یا آنها را به حداقل برساند. انجام دادن فعالیت بدنی و ورزشی یکی از راه ها و روش های موثر و بسیار مناسب برای کاهش و کم کردن وزن است البته در صورتی که با رژیم غذایی سالم و مناسب همراه باشد، اما این نکته را نیز بایستی در نظر بگیرید که انجام تمرینات و یا تحرک کم و پایین سبب تسکین درد در مفاصل نمی شود.

انجام دادن شنا و دوچرخه سواری از بهترین تمریناتی است که می توانید آن ها را برای کاهش درد در مفاصل به کار برده و حداقل در طول روز مقداری ورزش کرده و فعالیت بدنی خود را حفظ کنید. همچنین انجام دادن شنا به علت آنکه در عمق زیادی از آب انجام می شود برخی از فشارهای حاصله از درد مفاصل شما را کاهش داده و آنها را برای مدتی هرچند کوتاه تسکین می کند.

 

انجام دادن مراقبت هایی در منزل برای تسکین درد مفاصل

 

با انجام دادن تنها چندین تکنیک ساده و آسان در خانه خود می توانید درد در مفاصل را به طور کوتاه مدت کاهش دهید و آنها را کمی آرام کنید.

از مفاصل با بریس یا بسته‌بندی محافظت کنید. مفصل را استراحت داده و از انجام کارها و فعالیت هایی که سبب تشدید درد مفاصل می شوند خودداری به عمل آورید و روی مفاصل در طول روز به مدت چند بار و در حدود ۱۵ دقیقه یخ گذاشته و قرار دهید. مفاصل را با استفاده از یک لفاف الاستیک فشرده نمایید.

مفاصلی را که درد در آنها بسیار بیشتر احساس میشود، بالاتر از قلب خود قرار دهید. استفاده کردن از یخ می تواند درد مفاصل را به طور دوره‌ای تسهیل داده و آن را آرام کند. برای اسپاسم عضلات اطراف مفصل از پد گرمکن به مدت چندین بار در طول روز استفاده نمایید. پزشک معالج شما امکان دارد که برای تسکین درد مفاصل تان توصیه کرده و پیشنهاد دهد مفاصل را نوار یا اسپلینت کنید اما از بلند نگه داشتن مفاصل به مدت طولانی و زیاد خودداری به عمل آورید چرا که این کار می تواند در نهایت منجر به از دست دادن عملکرد مفاصل شما شود.

بررسی ها و تحقیقات انجام شده توسط دانشمندان علوم پزشکی نشان می دهند که مکمل های گلوکزامین و کندرویتین می توانند به بهبودی درد مفاصل کمک بسیار زیاد و شایانی نمایند. هر دو مواد نامبرده از اجزای غضروف طبیعی ساخته شده اند که به کوسن استخوانها و همچنین حفاظت از مفاصل کمک زیادی می‌کنند. مکمل های نامبرده گلوکزامین و کندرویتین به شکل های مختلفی در بازار فروش مواد دارویی موجود هستند؛ اشکالی که مانند کپسول، قرص، پودر و یا به حالت مایع در دسترس می باشند.

همچنین استفاده کردن از این مواد برای درمان درد مفاصل کاملاً بی خطر و بی ضرر می باشد زیرا عوارض جانبی خطرناکی را بدنبال ندارند. همچنین مهم نیست پزشک معالج و درمانگر شما چه درمانی برای درد مفاصل پیشنهاد کرده و توصیه نموده است. در واقع هنگامی که درد در مفاصل شدید و یا زیاد شود بایستی فوراً به یک مرکز کلینیک درمانی برای معالجه مراجعه کنید. مفصل ممکن است ناگهانی ملتهب شده و یا دچار تغییر شکل شود، در این صورت دیگر نمی توانید از مفصل به هیچ‌عنوان استفاده کنید.

اشتراک گذاری مطلب: