ارتوکین تراپی

ارتوکین تراپی

ارتوکین به طور معمول برای درمان آرتروز است. این روش یک راهکار درمانی اثربخش و ارزشمند برای افرادی است که درد زانو، باسن، مچ پا و شانه دارند.همچنین به علت خواص ضد درد و ضد التهابی، ارتوکین را می توان در درمان تاندون ها و عضلات آسیب دیده نیز استفاده نمود.

در این روش از سرمی که از خون خود بیمار گرفته می شود، استفاده می گردد. این سرم حاوی پروتئین های فعال به نام آنتاگونیست های گیرنده اینترلوکین۱ (IL-1Ra) است که باعث کاهش درد و کاهش التهاب در بافت های آسیب دیده می شود. شایان توجه است که روش ارتوکین تهاجمی نیست و نیازی به استفاده از مواد خارجی ندارد.


اساس روش درمانی با ارتوکین
درمان با ارتوکین بر اساس علل بیولوژیکی استئوآرتریت و التهاب می باشد. بسیاری از مطالعات پزشکی و بیولوژیکی نشان داده اند که پروتئینی به نام اینترلوکین-۱ (IL-1) عامل بیماری های مفصلی است. این پروتئین فرآیند التهاب را آغاز نموده و باعث ایجاد درد و آسیب به بافت می شود. IL-1Ra، که در درمان ارتوکین استفاده می شود، IL-1 را مهار کرده و به این ترتیب درد و التهاب را کاهش می دهد.

ویژگی های روش ارتوکین
استفاده از پروتئین های پیام رسان فرد بیمار
دارای عملکرد کاملا بیولوژیکی
استفاده از سرم خود بیمار دارای خاصیت ضد التهابی

 

تفاوت ارتوکین با پی آرپی در درمان آرتروز و آسیب های ورزشی

ارتوکین اغلب با پی آر پی(پلاسمای غنی شده با پلاکت) اشتباه گرفته میشود.این اشتباه ناشی از این باور است که در هر دو درمان تزریق سرم خون در موضع درد صورت می گیرد.
ارتوکین با پی آر پی کاملا متفاوت است چرا که در ارتوکین درمانی خون بیمار در انکوباتور گرم می شود. پیش از قرار گرفتن در سانتریفیوژ جهت افزایش غلظت پروتئین های ضد التهابی به جای پلاکت ها. در ارتوکین درمانی تنها تمرکز بر روی مشکلات مکانیکی در مفاصل نمی باشد بلکه درمان التهاب به عنوان یکی از عوامل آسیب بافتی است درنتیجه در ارتوکین تراپی التهاب از بین میرود.
پی آر پی به هیچ وجه در درمان آرتروز و پارگی های مینیسک تاثیری ندارد.
در هر دو روش هم پی آر پی و هم ارتوکین درمانی خون بیمار گرفته می شود ولی در پی آر پی پروتئین التهابی خون گرفته می‌شود. در حالی که در ارتوکین پروتئین ضد التهابی خون گرفته می شود و پر واضح است که هر دو روش به صورت ترکیبی نمی توانند جهت درمان به کار روند.

 

پاسخ به سئوالات متداول بیماران مبتلا به آرتروز در خصوص ارتوکین درمانی

۱_آیاارتوکین مورد تایید سازمان غذا و دارو است؟
بله ارتوکین مجوز سازمان غذا و دارو ایران را دارد و دارای CE اروپا نیز می باشد.
۲_ ماندگاری ارتوکین چقدر است و بیمار مبتلا به آرتروز تا چه مدت بدون درد به زندگی روزمره خود ادامه می دهد؟
ماندگاری ارتوکین ۲۴ الی ۳۶ ماه است البته بستگی به شیوه زندگی شخص مبتلا به آرتروز و فیزیک بدنی او نیز دارد در صورتی که اجتنابات لازم صورت پذیرد طول بهبودی طولانی تر خواهد شد نکته قابل توجه این است که بیمار مبتلا به آرتروز پس از طی این دوران می تواند مجدد با یک تزریق ساده به زندگی عادی خود بدون درد برای بار دیگر ادامه دهد.
۳ـ آیا درمان با ارتوکین در یک جلسه انجام میشود؟
بستگی به گرید آرتروز بیمار و نظر پزشک معالج دارد.
۴ـ آیا پس از تزریق ارتوکین می توان کارهای روزانه را به صورت روتین انجام داد ؟
بله پس از ارتوکین درمانی بیمار مبتلا به آرتروز می تواند کارهای روزانه خود را انجام دهند. البته به شرط رعایت نکاتی که توسط پزشک معالج در خصوص شیوه صحیح حرکات به شخص توضیح داده میشود.
۵ـ عوارض جانبی ارتوکین چیست؟
ارتوکین درمانی شیوه‌ای کاملا بیولوژیک است از این رو هیچ گونه عوارض جانبی برای بیمار در پی نخواهد داشت.