عرق دستانتان با رادیوفرکانس خشک می شود

طبیعی عرق می کنید یا بیش از حد؟

عرق کردن بخشی از عملکرد طبیعی بدن است و باعث تنظیم دمای بدن می شود. با عرق کردن، مایع نمکی از غدد عرق به خارج از بدن ترشح می شود. تعریق بیش از حد (Hyperhidrosis) شرایطی است که در آن شخص بیش از حد معمول عرق می کند. تعریق بیش از حد ممکن است در محل خاص و یا در کل بدن ایجاد شود. عوامل روانی و مصرف غذاهای تند می توانند از عوامل اصلی تعریق بیش از حد به شمار روند.
انواع حالت های مختلف تعریق بیش از حد به صورت زیر هستند:
تعریق کانونی اولیه: شامل زیر بغل، کف دست ها، کف پاها و یا پوست سر می شود و در هر سنی ممکن است ایجاد شود. تعریق کف دست و کف پا ممکن است شخص را از همان بدو تولد درگیر کند.
تعریق کانونی ثانویه: این نوع از تعریق به علت وجود علت زمینه ای خاصی (مانند بیماری)، در قسمت های خاصی از بدن ایجاد می شود.
تعریق عمومی اولیه: در این حالت تعریق به خاطر شرایط پزشکی یا مصرف داروی خاصی در تمام بدن وجود دارد.

مشکلاتی که در اثر عرق کردن بیش از حد ایجاد می شوند

عفونت قارچی: تعریق بیش از حد خطر ایجاد عفونت قارچی را به ویژه در پاها (مانند عفونت قارچی ناخن ها و یا پای ورزشکاران) افزایش می دهد. زیرا وجود عرق و پوشیدن جوراب و کفش، محیط مناسبی برای رشد قارچ ها را فراهم می کند. این مشکل با کرم های ضد قارچ و یا قرص و کپسول برطرف می شود.
مشکلات پوستی: عرق بیش از حد احتمال ابتلا به برخی مشکلات پوستی مانند زگیل، التهاب پوست و اگزما را افزایش می دهد.
بوی نامطبوع بدن: عرق کردن زیاد باعث ایجاد بوی ناخوشایند در افراد می شود. تجزیه شدن مولکول های عرق توسط باکتری ها بوی ناخوشایندی را ایجاد می کند. خوردن غذاهای تند و نوشیدن الکل عرق کردن را تشدید می کند.
تأثیر روانی تعریق بیش از حد: زیاد عرق کردن گاهی باعث احساس ناراحتی و افسردگی در افراد می شود.

درمان تعریق بیش از حد

برای درمان تعریق بیش از حد از روش های جراحی و غیرجراحی مختلفی استفاده می شود. یکی از موفق ترین این روش ها سمپاتکتومی با امواج رادیویی است. در این تکنیک امواج رادیویی با ایجاد حرارت در بافت باعث تخریب گانگیریون سمپاتیک (سمپاتکتومی) می شوند. خوشبختانه این روش کم تهاجم است و خطرات جراحی را برای بیمار ایجاد نمی کند و او می تواند همان روز به منزل بازگردد. انرژی امواج رادیویی بدون جذب شدن در پوست و آسیب رساندن به آن، حرارت را در زیر لایه های عمقی پوست ایجاد می کند.

سمپاتکتومی با امواج رادیویی چگونه عمل می کند

کنترل درجه حرارت مرکزی و محیطی بدن بر عهده سیستم سمپاتیک است. سیستم سمپاتیک از طریق کنترل تعریق در بدن درجه حرارت بدن را تنظیم می کند. اختلال در عملکرد این سیستم می‌تواند باعث افزایش تعریق در قسمت‌های مختلف بدن شود. سمپاتکتومی تکنیکی برای از بین بردن بخشی از عصب است که با غده‌های عرق موجود در پوست مرتبط هستند. این تکنیک در گذشته تنها با جراحی امکان پذیر بود اما با پیشرفت های اخیر با روش بدون عوارض رادیوفرکانسی نیز قابل انجام است. این تکنیک در ایران تنها توسط دکتر باقرزادی انجام می شود.
رادیوفرکانسی برای تخریب حرارتی عصب دست بخشی از گانگیریون سمپاتیک T2 و T3 را مورد هدف قرار می دهد. ، روند اصلی کار بعد از ایجاد بی حسی موضعی زیرجلدی انجام می شود. سپس از سوزنی با طول 10 سانتی متر با قطر یک میلی متر و قطر فعال 10 میلی متر برای تخریب حرارتی استفاده می شود. الکترود در داخل سوزن قرار می گیرد. قبل از آغاز کار، برای اطمینان از قرارگیری سوزن در محل صحیح خود با درجه حرارت 85 درجه سانتی گراد گانگیریون سمپاتیک بلوک می شود. بعد از گذشت یک دقیقه می توان ارزیابی کرد که آیا سوزن در محل صحیح ئخود قرار گرفته است یا خیر. سپس سمپاتکتومی انجام می شود.
1

منابع

http://www.patient.co.uk/
http://www.nhs.uk/
http://www.healthline.com/
http://www.almalasers.com/
http://dilaser.com.co/