گردن درد عصبی چیست: علائم و درمان های خانگی با ورزش

چگونه درد گردن را تسکین دهیم؟

گردن درد یا گرفتگی گردن یک مشکل شایع است و در بیشتر مواقع موضوع جدی و نگران کننده ای نیست. درد گردن بعد از چند روز یا چند هفته به مرور بهبودی پیدا می کند.
اگر شب در حالت نامناسبی خوابیده باشید، مدت طولانی پای کامپیوتر نشسته باشید و یا فشاری به عضلات در وضعیت نادرست اعمال شده باشد ممکن است دچار گردن درد شوید. استرس و فشار عصبی نیز می تواند باعث ایجاد تنش در عضلات گردن و در نهایت باعث درد گردن شود که به آن گردن درد عصبی اطلاق میشود.

در ادامه مطلب شما را با علل و علائم گردن درد عصبی آشنا میکنیم تا با هر دردی نگران دیسکوپاتی گردن نباشید. و همچنین راهکارهای مفیدی ارائه خواهد شد تا به آسانی بتوانید در خانه جهت رفع درد گردن از آنها استفاده کنید.

رابطه استرس و گردن درد چیست؟

دکتر رابرت گوتلین، مدیر بخش ارتوپدی و توانبخشی ورزشی در یکی از مراکز درمانی، در شهر نیویورک آمریکا، خلاف گفته دیگر پزشکان، می گوید: “استرس دلیل حتمی گردن درد نمی باشد، اما می تواند باعث بروز دردهایی در ناحیه­ پایینی گردن شود.”

نشان داده شده است كه استرس بر نحوه احساس درد در مردم تأثیر می گذارد. اگر تحت استرس هستید، در واقع می تواند احساس درد را بدتر کند. دکتر گوتلین اظهار داشت: “روزانه بیماران بسیاری را که از گردن درد رنج می بردند، معاینه میکنم و متوجه شده­ام که اکثر آنها سطح استرس بسیار بالایی دارند.

در آمریکا، هر ساله دقیقا در زمانیکه مردم باید مالیات خود را پرداخت کنند، تعداد بیماران مبتلا به گردن درد عصبی به ویژه در نیویورک افزایش می یابد.” این روزها روش های درمانی مدرن به شخص کمک می کنند، که سطح استرس خود را کنترل کند.

علائم و علل گردن درد عصبی

علائم گردن درد عصبی

از علائم گردن درد عصبی می توان به، درد شدید در ناحیه­ی پشتی سر، احساس فشار شدید روی مهره­ هفتم یا همان مهره­ برجسته­ پشت گردن، احساس درد و خستگی در شانه ها و سرگیجه اشاره کرد.

بر اساس مطالعه ای که در مجله BMC منتشر شد، مهترین علل گرفتگی و درد گردن به این شرح است.

اختلالات روانی، اجتماعی (ناشی از تجربیات استرس زای زندگی) از نزدیک با درد مزمن گردن در ارتباط هستند. در این مطالعه 448 بیمار مبتلا به گردن درد عصبی بررسی شده­ اند و مشخص شده است که آن دسته از بیماران مبتلا به افسردگی و اضطراب تمایل به بالاترین میزان درد گردن را دارند و درد گردن طولانی تری دارند و احتمال کمتری در بهبودی خود دارند.

اگر با استرس،اضطراب یا افسردگی دست و پنجه نرم می کنید ، مهم است که برای درمان مشکل اساسی مشاوره حرفه ای را در نظر بگیرید.

روش های مفیدی برای درمان گردن درد در خانه

رفع گردن درد عصبی با ماساژ درمانی
رفع گردن درد عصبی با ماساژ درمانی

مشکلات و علائم گردن درد را می توان با رعایت موارد زیر در منزل برطرف کرد:

  • شنا کردن

شنا کردن باعث کاهش التهاب می شود، درد را تسکین می بخشد و اجازه انجام حرکات نامحدودی را به شخص می دهد.
استفاده از بالش آبی: برخی بیماران تأثیر بسیار خوب بالش آبی را تأیید کرده اند. آن ها می گویند با بالش آبی می توان به راحتی میزان سفتی بالش را تنظیم نمود. به طوری که آب بیشتر یاعث سفتی بیشتر بالش و آب کمتر نیز موجب نرم تر شدن بالش می شود.

  • کمک گرفتن از ملاتونین برای خواب بهتر

این دارو به شخص اجازه خواب خوب و کافی را می دهد. خواب خوب و کافی به روند درمان کمک می کند.
استفاده از مکمل منیزیم: بسیاری از دردهای گردنی از آسیب ها یا پیچ خوردن عضلات ناشی می شوند. در مورد مصرف غذاهای غنی از منیزیم و یا استفاده از مکمل دارویی با پزشک مشورت کنید.

  • کمک گرفتن از ماساژ درمانی

در این نوع ماساژ از نوعی روغن استفاده می شود که با انجام ماساژ به داخل عضلات و مفصل ها نفوذ پیدا می کند، سموم عضلات را از بین می برد و باعث آرامش عضلات و حرکت بهتر مفصل ها می شود.

  • آرامش دادن به خود

استرس گردن درد را تشدید می کند. درمان های همه جانبه مانند آروماتراپی (رایحه درمانی)، مدیتیشن، موسیقی، نور شمع و غیره می توانند به بهبودی گردن درد کمک کنند.

  • دوری از رفتارهایی که باعث گردن درد می شوند

برای درمان درد گردن از انجام کارهایی مانند نشستن های طولانی مدت پای کامپیوتر، رانندگی، بلند کردن اجسام سنگین و کارهایی که فشار زیادی را به دست وارد می کنند اجتناب کنید.

  • استفاده از یخ

برخی بیماران با قرار دادن یخ در قسمت های خاصی از بدن تسکین می یابند.

ورزش هایی برای تسکین گردن درد

چرخش گردن
گردن خود را به یک سمت بچرخانید؛ توجه کنید که چانه در همان ارتفاع اولیه خود باشد. عضلات گردن را سفت کنید و پنج ثانیه نگه دارید. سپس به حالت اول بازگردید. این حرکت را 5 مرتبه برای هر جهت تکرار کنید.
3
خم کردن گردن
سر خود را به سمت پایین خم کنید، تا جایی که چانه شما روی سینه تان قرار گیرد. عضلات گردن را سفت کنید و 5 ثانیه نگه دارید. سپس به حالت اول بازگردید. این حرکت را 5 مرتبه انجام دهید.
2
کشش گردن
در حالی که بدنتان صاف است گردن خود را به سمت جلو حرکت دهید؛ به طوری که گلویتان کشیده شود. عضلات گردن را صاف کنید و پنج ثانیه تأمل کنید. سرتان را را به مرکز بازگردانید و در حالی که چانه همچنان بالا است سرتان را به سمت عقب بکشید و پنج ثانیه نگه دارید. این حرکت را 5 بار تکرار کنید.
1
خم کردن گردن به طرفین
گردن خود را به سمت شانه خم کنید. عضلات گردن را سفت کنید و 5 ثانیه نگه دارید. سپس گردن را به حالت طبیعی بازگردانید. این حرکت را پنج مرتبه برای هر سمت تکرار کنید.
4

موارد منع انجام این ورزش ها برای گردن درد

اگر درد شدید گردن با همراه ضعف در دست یا بازو دارید، ورزش نکنید. اگر در حین انجام این تمرینات با این حالت مواجه شدید، فوراً متوقف شوید و با پزشک خود تماس بگیرید.

چه موقع گردن درد عصبی از بین می رود؟

گردن درد عصبی متداول است اما معمولاً جدی نیست. درد شما ظرف چند ساعت یا یک روز کاهش می یابد ولی گاها بعد از 2 هفته کاهش می یابد، که جای نگرانی نیست. بهبودی کامل باید 4-6 هفته طول بکشد. حتی اگر درد باقی بماند، ورزش را متوقف نکنید.

مطالعات نشان می دهد هرچه درد گردن شما بیشتر باشد، احتمال بازگشت فعالیت کامل به شما کم می شود. بنابراین مدیریت استرس خود را شروع کرده و یک نگرش مثبت ایجاد کنید. هرچه زودتر انجام دهید، سریعتر از درد گردن بهبود خواهید یافت.

بنابراین همانطور که گفته شد منشاء این درد، فشار عصبی می باشد. که ناگهانی به سراغ شما می آید و برای مدت کوتاهی شما را آزار می دهد. گردن درد عصبی با گردن دردی که در اثر ضربه به مهره­ای گردن بوجود می آید، کاملا متفاوت است. و هیچ نیازی به جراحی یا دارو ندارد و با نرمش دادن آن و قوی کردن ماهیچه های گردن و شانه و همچنین کنترل استرس کاملا قابل درمان می باشد.

برخی گردن دردها ناشی از مشکلاتی مانند آرتروز گردن یا دیسک گردن هستند. این گونه مشکلات ممکن است با درمان های خانگی و ورزش بهبودی کامل پیدا نکنند. در این صورت بهتر است از درمان های مفیدی مانند تزریق دیسکوژل یا درمان بوسیله اوزون تراپی تحت هدایت امواج رادیویی استفاده شود.

منابع

http://www.nhs.uk/
http://www.spine-health.com/
http://www.arthritisresearchuk.org/

اشتراک گذاری مطلب: