چگونه از عرق کف پا جلوگیری کنیم؟

چگونه از عرق کف پا جلوگیری کنیم؟

علت عرق کف پا میتواند نشانه ای از بیماری هایپرهدروزیس باشد. بنا بر بررسی سازمان انجمن پزشکی ایالات متحده (APMA) دلیل مشخصی برای هایپر هیدروزیس وجود ندارد، این مشکل ممکن است بنا بر تغییرات هورمونی، تیروئید و یا بر اثر عوامل ژنتیکی برای افراد به وجود بیاید. مشکل عرق کف پا میتواند برای شما مشکلات روحی هم به وجود بیاورد، زیرا شما پیوسته به این مشکل فکر میکنید و در نتیجه نگران و عصبی و گاهی حتی تنها میشوید. پس اگر شما جزو افرادی هستید که از عرق کف پای شدید رنج میبرند، با ما همراه باشید تا با روش های مناسبی جهت کاهش و درمان تعریق زیاد پا آشنا شوید.

بخش یک رعایت هرچه بیشتر اصول بهداشتی و شستشوی مداوم کف پا

شستن روزانه ی پاها
شستن روزانه ی پاها
 1. هر روز پاهای خود را بشویید.

یکی از موثرترین روش های جلوگیری از عرق کف پا، شستشوی مداوم و روزانه ی پاهاست. اینگونه تمامی قارچ ها و باکتری های موجود در جوراب های شما هم از بین خواهند رفت. برای این شستشوی روزانه از صابون آنتی باکتریال استفاده کنید.

 • اگر روزانه دوش نمیگیرید، باید هر روزه پاهای خود را با آب گرم و صابون بشویید.
 • باکتری و قارچ در فضاهای گرم رشد میکنند، پس جوراب و کفش فضاهای مناسبی برای رشد آنها هستند.

 

 1. پاهای خود را خشک کنید.

خشک کردن پاها
خشک کردن پاها

قبل از پوشیدن جوراب و کفش حتما پاهای خود را خشک کنید. هر زمان که پاهایتان خیس شد، باید قبل از پوشیدن کفش و جوراب، حتما آنها را خشک کنید. اینگونه امکان رشد باکتری هم کمتر میشود.

 • برای کامل خشک کردن پاها میتوانید از سشوار استفاده کنید.
 1. به پاهای خود مام ضد تعریق بزنید.

استفاده از دئودورانت ها برای عرق کف پا
استفاده از دئودورانت ها برای عرق کف پا

دئودورانت ها میتوانند به تمامی قسمت های بدن زده شوند، نه فقط زیربغل. اگر از عرق کف پا رنج میبرید، میتوانید قبل از جوراب پوشیدن، به کف پای خود مام بزنید.

 • برای گرفتن بهترین نتایج، حتما از مام های ضد تعریق استفاده کنید. به دنبال ترکیبات فعال آلومینیوم زیرکونیوم (تری کلروهیدرکس) یا کلرید آلومینیوم (هگزا هیدرات) باشید.
 • میتوانید همان مامی که به زیربغل میزنید را به کف پاهایتان هم بزنید. اما اگر تاثیری نداشت حتما با پزشک صحبت کنید.
 • بهتر است برای جلوگیری از عرق کف پا از مام های اسپری طور استفاده کنید.

بخش دو مراقب کفش هایی که میپوشید باشید.

حواستان به کفش هایتان باشد.
حواستان به کفش هایتان باشد.
 1. کفش هایی انتخاب کنید که از قسمت های مختلف آنها هوا به پایتان برسد.

هنگامی که پا در کفشی سفت و کاملا چسبان قرار بگیرد، قطعا عرق میکند. پس اگر شما مشکل عرق کف پا دارید، سعی کنید کفش های راحت تری بپوشید که این مشکل را کمتر حس کنید. از کتانی های تنیس که هواخور دارند استفاده کنید و در فصل های گرم تر صندل بپوشید. برای کم کردن عرق کف پا از پوشیدن کفش ها و کتانی های تنگ اجتناب کنید.

 • کتانی های خود را هر روزه بچرخانید که همه جای آنها خشک شوند.
 1. به طور منظم کفش های خود را بشویید.

کفش های خود را بشویید.
کفش های خود را بشویید.

شستن منظم کفش ها باعث از بین رفتن باکتری و دیگر محرک های عرق کف پا میشود. حداقل هفته ای یکبار کفش های خود را بشویید.

 • میتوانید کفش های خود را با آب و صابون در سینک بشویید و یا در ماشین لباسشویی بیندازید.
 • کفش های خود را قبل از پوشیدن دوباره به طور کامل خشک کنید.
 1. برای بهبود بخشیدن به مشکل عرق کف پا، هر روزه جوراب های خود را تعویض کنید.

تعویض جوراب
تعویض جوراب

اگر پای شما زیاد عرق میکند، جوراب های شما از عرق پای شما و آهک تولید شده توسط پای شما خیس خواهد شد. برای جلوگیری از بوی بد و رشد باکتری، از پوشیدن یک جوراب برای بیش از یک روز جدا خودداری کنید.

 • روزانه جوراب های خود را بشویید و اگر از عرق کف پا رنج میبرید، چندین بار در روز جوراب های خود را تعویض کنید.
 1. از جوراب هایی که کاملا چسبان نیستند و جاذب هستند استفاده کنید.

جوراب جاذب
جوراب جاذب

برای از بین برد مشکل عرق کف پا جوراب های الیاف مصنوعی بپوشید. جوراب های الیاف مصنوعی اجازه ی جریان یافتن هوا را میدهند و عرق پا را جذب میکنند. این جوراب ها به همچنین رطوبت را از پای شما دور میکنند.

 • از جوراب های بافته شده از پلی استر استفاده کنید.
 • از پوشیدن جوراب های پلاستیکی و صد در صد پنبه اجتناب کنید.
 • پوشیدن جوراب از جنس الیاف طبیعی برای برخی افراد چاره ساز است. الیاف های طبیعی قدرت جذب بیشتری دارند و عرق را بیشتر جذب میکنند و در نتیجه پای شما احساس بهتری خواهد داشت. پس بدانید که برای مواجهه با عرق کف پا، امتحان کردن جوراب از جنس الیاف طبیعی مانند کنف، بامبو و پشم هم ممکن است راه حل کارسازی برای شما باشد.
 1. به کف پای خود نشاسته ی ذرت بمالید.

نشاسته ی ذرت
نشاسته ی ذرت

اگر هیچ نوع پودر ضد قارچی ندارید، میتوانید به کف پای خود نشاسته ی ذرت بمالید. برای کمرنگ کردن این مشکل، قبل از پوشیدن جوراب، مقداری نشاسته ی ذرت کف پای خود قرار دهید. این پودر باعث میشود تا پا دیرتر عرق کرده و مرطوب شود.

 • اگر میخواهید عرق کف پای شما کمتر شما را اذیت کند، میتوانید مقداری نشاسته ی ذرت به کف کفش خود را بمالید.
 1. همیشه با خود یک جفت جوراب اضافی داشته باشید.

جوراب اضافی
جوراب اضافی

اگر از مشکل عرق کف پا رنج میبرید و پایتان پیوسته عرق میکند، ایده ی خوبی است که همیشه یک جفت جوراب تمیز همراه خود داشته باشید. اینگونه اگر در طول روز پایتان عرق کرد، میتوانید جوراب های خود را تعویض کنید.

بخش سه کمک گرفتن از پزشک و به کار بردن راه حل های پزشکی برای حل مشکل عرق کف پا

 1. از پودرها و اسپری های ضد قارچ استفاده کنید.

اسپری های ضدقارچ
اسپری های ضدقارچ

تعداد زیادی پودر، اسپری و کرم ضد قارچ در بازار موجود است که شما میتوانید تهیه کنید. این پودرها به پا کمک میکنند تا هنگام ورزش کردن و یا در شرایط دیگری که ممکن است دچار عرق کف پا شوید، پاها کمتر مرطوب شوند.

 • کرم هایی مانند کلوتریمازول ، اسپری هایی مانند Tinactin (تولنفتات) یا پودرهایی مانند Desenex (میکونازول) را امتحان کنید.
 1. به دکتر مراجعه کرده و با او مشورت کنید.

مشورت با پزشک
مشورت با پزشک

اگر از عرق کف پا رنج میبرید و هیچ کدام از درمان های خانگی هم برایتان کارساز نیست، بهتر است به پزشک عمومی و یا متخصص پوست مراجعه کنید. از دکتر وقت بگیرید و علائم مشکل (بیماری) خود را برای وی شرح دهید.

 • پزشک از شما چندین آزمایش میگیرد، سابقه ی شما را بررسی میکند و بنا به آنها به شما برنامه ها و راهکارهایی ارائه میدهد.
 • گاهی اوقات درمان عرق کف پا نیاز به مصرف دارو دارد، پس بهتر است اگر از مشکل عرق کف پا رنج میبرید به پزشک مراجعه کنید.
 1. درمان های موضعی را امتحان کنید.

Drysol
Drysol

پزشک شما ممکن است برخی درمان های موضعی قوی تر را برای شما تجویز کند که شما را از شر مشکل عرق کف پا خلاص کنند و به پوست شما حس خوشایند را هدیه دهند. یکی از داروهای معمول تجویز شده، Drysol است. Drysol در اصل یک ضد عرق قوی است.

 • اگر پزشک شما برایتان Drysol تجویز کرد، حتما طبق دستور نوشته شده اش از آن استفاده کنید. شما باید آن را در محل تعریق بمالید و سپس چیزی شبیه به یک جوراب کلفت بپوشید تا از عرق کف پا جلوگیری کند.
 • از پزشک خود درباره ی درمان ها و یا کرم ها و پودرهای دیگر که ممکن است برای درمان عرق کف پا مناسب باشند، سوال کنید.
 1. از یونتوفورزیس استفاده کنید.

یونتوفورزیس
یونتوفورزیس

یکی از کاربردهای مهم یونتوفورزیس درمان عرق کف پا است. این تکنیک که از انتقال یون های باردار استفاده میکند، روش مناسبی برای درمان عرق اشخاصی است که از دئودورانت ها و انواع دیگر ضد تعریق ها پاسخ مناسبی دریافت نکرده اند. یونتوفورزیس هیچ عارضه ی منفی به دنبال نداشته و کاربردی بودن آن به اثبات محققین رسیده است. در این روش درمانی، درمانگر از آب استفاده میکند.

طی پروسه ی درمان، درمانگر ذرات کوچک جریان الکتریکی را از طریق آب به بدن منتقل میکنند، اما نمیگذارد که آب به پوست برسد. این روش درمانی معمولا برای درمان عرق کف پا و یا زیر بغل استفاده میشود. برای بهره بردن از این روش درمانی، حتما باید اجازه ی پزشک را داشته باشید.

این روش درمانی میتواند کاملا کارساز باشد. طی بررسی ها مشخص شده که این روش در بین افرادی که از عرق دست و یا کف پا رنج میبرند، 91 درصد کارساز واقع شده است. اگر میخواهید به طور دائمی با مشکل تعریق زیاد خداحافظی کنید، باید به طور مداوم و متمادی درمان را انجام دهید. اگر پس از چند جلسه، رفتن به جلسات درمانی را متوقف کنید، عرق کف پا و یا نقاط دیگر با شدت قبل و یا حتی شدیدتر برخواهند گشت.

 1. میتوانید بوتاکس انجام دهید.

بوتاکس
بوتاکس

گاهی اوقات پزشک به افرادی که شدیدا عرق میکنند پیشنهاد میدهد تا در مناطقی که بیشتر عرق میکنند، بوتاکس تزریق کند. ثابت شده است كه بوتاكس سیگنال های بین اعصاب و غدد عرق را متوقف می كند، و باعث میشود تا مشکل عرق کف پا و یا قسمت های دیگر بسیار کمتر شود. برای تزریق بوتاکس به منظور جلوگیری از تعریق، اجازه ی پزشک ضروری است.

 • اما بهتر است بدانید که این روش بسیار گران است و نتیجه ی آن حداکثر چند ماه با شما خواهد بود و پس از چندین ماه مشکل شما باز خواهد گشت.
 1. سمپاتکتومی رادیوفرکوئنسی

سمپاتتومی زادیوفرکوئنسی در مقابل جراحی
سمپاتتومی زادیوفرکوئنسی در مقابل جراحی

سمپاتکتومی rf یکی از بهترین و کارسازترین روش ها در درمان های عرق کف پا و نقاط دیگر بدن است. در این روش، قسمتی از شاخه ی عصبی که به ستون فقرات میرسد را با استفاده از یک سوزن و با امواج رادیویی مسدود میکنند. این عمل برش و بیهوشی در ایران تنها توسط دکتر کامبیز باقرزادی انجام میشود. عمل سمپاتکتومی با امواج رادیویی بدلیل عدم مداخلات جراحی هیچکدام از عوارض جراحی سمپاتکتومی توراسیک را ندارد.

منبع:

wikihow

اشتراک گذاری مطلب: