9 دلیل بوی بد عرق و چگونگی رفع آن

بوی بد عرق

بوی عرق می تواند یکی از آزار دهنده ترین بو هایی باشد که هنگام نزدیک شدن یا برخورد با افراد می توان آن را حس کرد. اما برخلاف تصور عامه، عرق به خودی خود بی بو است. این بوی بد عرق ناشی از باکتری هایی است که با عرق روی سطح پوست ترکیب می شوند. وضعیتی که در آن عرق فرد باعث بوی بد شدیدی می شود  به عنوان برم هیدروز شناخته می شود. این وضعیت زمانی رخ می دهد که باکتری های روی سطح پوست عرق بدن را تجزیه کرده و باعث ایجاد بوی بد عرق می شوند.

۹ علت بوی بد عرق

علت بوی بد عرق بدن در افراد مختلف متفاوت است اما اکثر آنها ناشی از غده های آپوکرین هستند که در زیر بغل و کشاله ران وجود دارند. اگر همواره عرق شما بوی بدی دارد موارد زیر می تواند از دلایل آن به شمار رود.

 1. بهداشت شخصی

یکی از دلایل اولیه بوی بد عرق بهداشت شخصی ضعیف است. در این وضعیت فرد به طور منظم استحمام نکرده و لباس خود را تعویض نمی کند که می تواند باعث رشد باکتری ها و تشدید بو شود. اگر مواردی نظیر عدم استحمام به صورت مرتب و یا مسواک زدن را رعایت نمی کنید بوی بدنتان می تواند به سرعت از کنترل خارج شود.

 1.  فشار عصبی و استرس

بسیاری افراد در شرایط استرس زا مانند کار کردن روی یک پروژه یا اختلافات خانوادگی به میزانی زیاد عرق می کنند. عرق ناشی از استرس در واقع بوی بدتری نسبت به انواع دیگر عرق دارد. هنگامی که استرس دارید ، غده های آپوکرین شما مایع سفید و بی بو ایجاد می کنند که با مخلوط شدن باکتری های موجود در روی سطح پوست ، بوی بد عرق را ایجاد می کند.

 1. نوع مواد استفاده شده در لباس و پوشاک

الیاف مصنوعی مانند ریون ، پلی استر و نایلون با ایجاد یک لایه روی پوست که گردش هوا در آن به خوبی صورت نمی گیرد محیطی را برای پرورش باکتری ها و ترکیب شدن با عرق فراهم میکند که در نهایت منجر به بو گرفتن می گردد. برای از بین بردن بوی عرق، از لباس های ساخته شده از الیاف طبیعی مانند پنبه ، پشم و کتان استفاده کنید. این مواد با جذب عرق به خود و خیس شدن لباس ، اجازه می دهند تا عرق تبخیر شود و بو ایجاد نگردد.

 1. وضعیت ها و شرایط پزشکی بدن

برخی شرایط پزشکی می تواند باعث تغییر ناگهانی بوی بدن شود. این موارد شامل: دیابت، پرکاری تیروئید (تیروئید بیش فعال)، اختلال عملکرد کلیه و کبد، اختلالات ژنتیکی، اگر فکر می کنید که وضعیت پزشکی و سلامت شما که باعث بوی بد عرق و بدن می شود، می توانید با مراجعه به پزشک مشکل جهت درمان تعریق زیاد اقدام نمایید.

 1. غذاهای غنی از کولین

کولین نوعی ویتامین B است که در ماهی ، گوشت و تخم مرغ یافت می شود و دارای بویی مثل بوی ماهی است. میلیون ها نفر نقص ژنتیکی دارند و باعث می شود آنها بعد از خوردن غذاهای سرشار از کولین ، عرقشان بوی ماهی را ایجاد کند. این افراد بعد از مصرف این غذاها، تا یک روز کولین را در عرق خود ترشح می کنند. اگر بعد از این غذاها اثرات ناخوشایند در بوی عرق بدن را تجربه کرده اید، برای کاهش آن از رژیم غذایی کم کولین استفاده کنید.

 1. شربت های شیرین

مصرف  بیش از حد بسیاری از غذاهای شیرین مثل انواع شربت و تنقلات شیرین می تواند باعث رشد بیش از حد مخمر در بدن شود که قندها را به الکل تبدیل می کند و به ایجاد بوی بد عرق و بدن کمک می کند.

 1. داروها

در بعضی از موارد تعریق زیاد عوارض جانبی احتمالی تیلنول ، داروهای آلرژی و برخی داروهای تجویزی مانند ADHD و قرص های ضد بارداری است. حتماً بروشور داخل دارو هایی که مصرف میکنید را با دقت بخوانید  تا مشخص شود که بوی بد عرق و بدن از عوارض این داروها می باشد یا خیر.

 1. رژیم غذایی کم کربوهیدرات

رژیم های غذایی کم چرب و کم کربوهیدرات یکی دیگر از دلایل ایجاد بوی عرق و همچنین بوی بد دهان به شمار می روند. با ورود بدن به حالت کتوزیس، وضعیتی که در آن بدن از سوختن چربی به جای کربوهیدرات انرژی مورد نیاز خود را تامین  و سطح بالایی از کتون را در خون ایجاد می کند. کتونها – نوعی استون – می توانند به بوی نفس و بدن ، بویی شبیه به الکل یا میوه ی پلاسیده بدهند.

 1. کمبود منیزیم

منیزیم یک ماده معدنی حیاتی برای عضلات قلب ، ماهیچه ها ، اعصاب و کلیه ها است. تحقیقات نشان می دهد افرادی که کمبود منیزیم دارند نسبت به افرادی که به اندازه کافی در رژیم غذایی خود منیزیم قرار می دهند، بوی بدن قوی تر و شدید تری دارند. خوردن غذاهای سرشار از منیزیم مانند شکلات تیره ، بادام خام ، تخم کتان و دانه کنجد می تواند به شما در رفع کمبود منیزیم کمک کند و در از بین بردن بوی بد عرق و بدن موثر باشد.

چگونگی رفع بوی بد عرق

بعد از بررسی دلایلی که ممکن است باعث برمیدوز یا بوی بد عرق و بدن شود، در اینجا چند راه آسان برای مقابله با بوی عرق و بدن و چگونگی رفع آن آورده شده است.

 • توجه به رژیم غذایی:

از غذاهای پر از ادویه جات ، پیاز یا سیر خودداری کنید و غذاهای بیشتری را که پر از منیزیم هستند میل کنید. کاهش مصرف الکل نیز می تواند باعث کاهش بوی بد عرق و بدن شود.

 • لباس ضد عرق بپوشید:

هرچه عرق بیشتری روی پوست باشد ، شدت بوی عرق نیز بیشتر می شود. پوشیدن زیر پوش های ضد عرق می تواند باعث خشک ماندن ناحیه های زیر بغل میشود و از رشد باکتری های ایجاد کننده بو جلوگیری می کند.

 • برنامه بهداشتی منظم:

به بهداشت شخصی خود به طور منظم رسیدگی کنید و مرتبا دوش بگیرید. استفاده از دئودورانت نیز می تواند در رفع بوی بد عرق بسیار موثر باشد. تعویض لباس به صورت روزانه و در صورت تعریق زیاد نیز نکته ای که باید به آن توجه کرد. برای استحمام از صابون ضد باکتریایی استفاده کنید تا باکتری های موجود روی پوست و ناحیه هی تعریق را از بین ببرد و از بوی بد عرق جلوگیری شود.

 • موهای زیر بغل خود را بتراشید:

مو باعث جذب و نگهداری رطوبت ناشی از عرق روی پوست می شود و به باکتری ها زمان بیشتری برای ترکیب شدن با عرق و تولید بو می دهد.

برم هیدروز چیست و راه حل های رفع آن کدامند؟ 

بوی مزمن و بد بدن، در واقع یک اختلال و بیماری محسوب می گردد که به عنوان برم هیدروز شناخته می شود و ممکن است بر سلامت روانی فرد نیز اثرات منفی بگذارد. صرف نظر از نوع محیط کار و فعالیت شما ، ترس مداوم از بوی بد عرق و بدن ممکن است شما را آزار دهد. باور کنید یا نه، برم هیدروز می تواند عارضه جانبی یک بیماری دیگر باشد. اگر از بیماری هایی مثل دیابت، تریکو مایکوزیس و کیست مویی رنج می برید، برای خلاص شدن از بوی بد عرق و بدن ابتدا باید بیماری های خود را درمان کنید. هایپرهیدروز (یا تعریق غیرقابل کنترل) یکی دیگر از اختلالات پزشکی است که باعث می شود بدون دلیل زیاد عرق کنید و از دلایل برم هیدروز محسوب می شود و برای رفع مشکل باید درمان شود.

آنتی بیوتیک ها

هنگامی که تمام اقدامات دیگر با شکست مواجه شوند ، آنتی بیوتیک های موضعی (یا کرم ها و ژل های حاوی آنتی بیوتیک ها) می توانند ناجی شما باشند. آنتی بیوتیک ها باکتری ها را از بین می برند قبل از اینکه فرصتی برای تجزیه عرق و آزاد شدن بوی بد عرق و بدن  داشته باشند. دو آنتی بیوتیک رایج برای برم هیدروز عبارتند از: کلیندامایسین و اریترومایسین که برای استفاده از آنها باید با پزشک خود مشورت کنید. راه دیگر برای دفع باکتری ها ، صابون های ضد باکتری است که گزینه ای آسان تر از آنتی بیوتیک محسوب میشود.

سمپاتکتومی RF

اگر دچار برومیدروز شدید هستید و راهکار های قبلی اثر مثبتی نداشته ، سمپاتکتومی Rf بعنوان گزینه قطعی درمان پیشنهاد میشود. بوسیله سمپاتکتومی امکان درمان تعریق بیش از حد و رفع سردی دست و پا وجود دارد. در این روش با بلاک کردن اعصاب سمپاتیک از تعریق زیاد بدن جلوگیری میشود.