عرق شبانه: دلایل و درمان عرق کردن در خواب

علل عرق شبانه

اغلب بیمارانی که با عرق شبانه مواجه اند از این بیماری رنج می برند. عرق کردن زیاد در هنگام خواب در واقع همان عرق شبانه است. دلیل این عرق کردن گرمای هوای اتاق یا پتو های گرم نیست. در تعریق شبانه شخص در هنگام خواب، حس گرما و حرارت زیاد دارد و رختخواب او خیس عرق می شود.

این مشکلی بسیار رنج آور است اما غالبا در اثر بیماری روی نمی دهد. در حالت عادی اگر دمای اتاق خواب شما زیاد باشد یا اینکه لباس گرم زیادی موقع خواب می پوشید در خواب عرق خواهید کرد که امری کاملا طبیعی است. در طی یک تحقیقی که روی 2267 بیمار صورت گرفت،41 درصد از آنها گفتند که یک ماه گذشته دچار تعریق زیادی در خواب شده اند.

پس در این صورت این مشکل در بین همه ی افراد امری رایج است. تشخیص و جدا کردن گرگرفتگی از تعریق تقریبا مشکل است.عوامل زیادی بر عرق شبانه تاثیر گذارند. پزشک با توجه به احوال بیمار و سوال هایی که از بیمار می پرسد آزمایشهای لازم را تجویز کرده و بعد از مطالعه آزمایشها می تواند بداند که بیمار دچار عرق شبانه شده است یا نه؟ در این متن به بیان علت عرق شبانه، روش های کاهش و درمان تعریق زیاد در شب می پردازیم.

عرق شبانه چه دلایلی دارد؟

 1. گرگرفتگی به هنگام یائسگی شب هنگام ممکن است رخ دهد. این گرگرفتگی موجب عرق شب هنگام در خانم ها می شود که یکی از علل بسیار رایج عرق شبانه در خانم هاست.
 2. تعریق ناشناخته یا بی علت: در این حالت بدن، بدون دلیل خاصی تعریق زیادی دارد.
 3. بیمار های عفونی: عفونتهای باکتریایی مثل اندوکاردیت(عفونت دریچه ی قلب)، استئومیلیت(عفونت استخوان)، آبسه و سل که جزو بیماری های عفونی هستند نیز موجب تعریق شبانه زیاد می شوند. تب مالت بیماری عفونی دیگری است که موجب تعریق زیاد در خواب می گردد.
 4. انواع سرطان ها: یکی از علائم سرطان ها عرق شبانه است. سرطان لنفاوی یا لنفوم و لوسمی ( نوعی سرطان خون ) موجب عرق شبانه می شوند. به جز تعریق شبانه علائم دیگری مانند کاهش وزن بی علت و تب نیز می تواند نشان دهنده ی سرطان باشد.
 5. داروها: از رایج ترین دارو هایی که موجب تعریق شبانه می شود داروی ضد افسردگی است. حدودا 8 الی 22 درصد از افرادی که از این دارو ها استفاده می کنند با تعریق شبانه روبرو می شوند. برخی دیگر از داروهای روانی نیز موجب عرق شبانه می شوند. داروهای بسیاری همچون آسپرین و استامینوفن می توانند موجب تعریق و گرگرفتگی شوند. مصرف آن دسته از داروهایی که میزان هورمون های بدن را تنظیم می کنند نیز افزاینده تعریق محسوب می شوند. دسته ی دیگر داروهای کاهش دهنده ی قند خون هستند که موجب تعریق شبانه می شوند.
 6. دیابت: همان کاهش قند خون بدن است که موجب افزایش تعریق می شود. دیابتی ها که انسولین و یا داروی قند مصرف می کنند در خواب با کاهش قند خون مواجه می شوند و به دنبال آن تعریق بدن آنها افزایش می یابد.
 7. اختلالات هورمونی: این اختلالات در بیماری هایی چون کارسینوئید، فئوکروموسیتوم و پرکاری تیروئید دیده می شود. با بالا رفتن میزان هورمونهای بدن تعریق زیاد می شود. کم کاری غده ی تیروئید نیز موجب تعریق بدن بدون اینکه عفونتی داشته باشید می شود. وجود عفونت حاصل از باکتری نیز عامل اثر گذار در تعریق است.فئوکروموسیتوم یک تومور از نوع خوش خیم آن در غده ی آدرنال می باشد که موجب ترشح بیش از حد هورمون اپی نفرین و نوراپی نفرین می شود. مقادیر بالای این هورمونها در خون موجب تند شدن ضربان قلب، رنگ پریدگی، تعریق زیاد، بالا رفتن فشار خون، سردرد و سرگیجه می شود.سندروم کارسینوئید شامل علائم ناشی از ترشح هورمون های سروتونین و مواد دیگری از تومور های کارسینوئید دستگاه گوارش می باشد. این سندروم دارای علائمی مانند اسهال، تندی ضربان قلب، کاهش ناگهانی فشار خون و تعریق زیاد است. ویروس ایدز و آبسه(مثل جوش ها، آپاندیس، دیورتیکولیت) نیز موجب تعریق بدن می شوند.
 8. بیماری های مغز و اعصاب: بیماری های عصبی مانند دیس رفلکسی (یک نوع بیماری نخاعی) اعصاب خودکار، سیرنگومیلی(کیست پر از مایع در نخاع)، سکته مغزی، صدمه و آسیب اعصاب خودکار موجب افزایش تعریق بدن می شوند.
 9. بارداری نیز می تواند با علائمی مانند احساس گرما و گرگرفتگی، اختلال در خواب و عرق شبانه همراه باشد.

 

عرق شبانه و گرگرفتگی در خانم ها
عرق شبانه و گرگرفتگی در خانم ها

در چه مواقعی به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورتی که عرق شبانه همراه با تب و یا علائم دیگری چون کاهش وزن بی دلیل بود حتما به پزشک مراجعه کنید.

اگر دمای اتاق خواب شما بالا نبود و لباس زیادی موقع خواب نمی پوشید و یا رختخواب شما زیاد گرم نیست و شب هنگام عرق می کنید به پزشک مراجعه کنید.

اگر همواره بی دلیل دچار تعریق شبانه هستید نزد پزشک بروید.

اگر تعریق شبانه خواب شما را دچار اختلال کرده است نیز دلیلی است که باید به پزشک مراجعه کنید.

راه حل هایی برای درمان عرق شبانه:

برای درمان عرق شبانه، پزشک ابتدا باید علت اصلی عرق شبانه را تشخیص دهد. آنگاه یک برنامه ی درمانی را برای بیمار تجویز کند.

اگر تعریق به علت یائسگی باشد پزشک، هورمون درمانی در پیش میگیرد. داروهایی مثل گاباپنتین، کلونیدین یا ونلافاکسین تجویز می کند.

اگر بیمار دچار عفونت حاد باشد پزشک، از آنتی بیوتیک ها برای درمان بیمار خود کمک می گیرد.

اگر عامل این تعریق، بیماری سرطان باشد پزشک از شیمی درمانی، جراحی یا مصرف دارو کمک می گیرد.

اگر در اثر مصرف دارویی خاص، تعریق بدن ایجاد می شود پزشک می تواند آن نوع دارو را عوض کند یا دوز آن را تغییر دهد.

استفاده از پد ضد عرق
استفاده از پد ضد عرق

نکاتی جهت کاهش عرق شبانه

 • در محیطی خنک با لباسی از جنس نخ یا پنبه بخوابید. از پتو و ملحفه های سنگین استفاده نکنید.
 • از خوردن غذاهای تند، الکل و کافئین خودداری کنید.
 • پد های ضد عرق را به نواحی از بدن که زیاد عرق می کند بزنید.
 • بهتر است بعد از گذشت دو ساعت پس از غذا خوردن به رختخواب بروید.
 • در رژیم غذایی خود مصرف شکر، نمک و چربی را کاهش دهید.
 • در اتاق خواب خود سیستم تهویه مناسب یا پنکه داشته باشید.
 • وزن ایده آل داشته باشید و این تناسب اندام را حفظ کنید.
 • در طول روز به مقدار کافی آب بنوشید.
 • می توانید از برخی داروها با تجویز پزشک استفاده کنید.