قرص و داروهای ضد عرق را بشناسید!

درمان تعریق زیاد


تعریق زیاد قسمت های مختلف بدن مانند تعریق کف دست، کف پا و زیر بغل، یک مشکل رایج در برخی افراد است. گاهی این مشکل بسیار شدید و آزاردهنده می شود، به طوری فعالیت های اجتماعی شخص را دچار مشکل می کند. روش های جراحی و غیر جراحی مختلفی مانند استفاده از دارو ها و قرص های ضد عرق برای درمان تعریق کانونی (تعریق زیاد دست، پا و زیربغل) وجود دارد. تعریق عمومی (تعریق زیاد کل بدن) نیز، با برطرف کردن علت زمینه ای تعریق کنترل می شود.

داروهای موضعی ضد عرق

اغلب اولین روشی که برای درمان تعریق زیاد به کار می رود، دارو است. این داروها انواع مختلفی دارند که از میان آن ها، ترکیبات حاوی هیدرات آلومینیوم کلرید تأثیرگذار هستند. امکان دارد داروهای موضعی عوارضی مانند حساسیت و اگزما، در بیمار ایجاد کنند.

یونتوفورزیس

یونتوفورزیس یک روش مؤثر در درمان تعریق زیاد است. در این روش، از نوعی سیستم تحویل دارو از راه شارژ الکتریکی، برای رساندن داروهای باردار کوچک مولکول به سطح پوست استفاده می شود.

داروهای خوراکی

پروپانتلین برمید، روبینول، دیتروپان، و اکسی بوتینین از داروهای رایج ضد عرق هستند. داروهای ضد عرق به خاطر ایجاد عوارضی مانند خشک شدن دهان و تاری دید به طور معمول تجویز نمی شوند.

استفاده از این داروها به همراه داروهای دیگر ممکن است دچار تداخل دارویی شود.

بوتاکس

تزریق بوتاکس با جلوگیری از آزاد شدن استیل کولین از اعصاب سمپاتیک، جلوی تعریق زیاد را می گیرد. این روش در افراد بالای 12 سال قابل انجام است. تزریق بوتاکس در درمان تعریق زیاد مؤثر است، ولی تزریق باید بعد از مدتی دوباره تکرار شود.

سمپاتکتومی

جراحی سمپاتکتومی به معنی برداشتن یا سوزاندن زنجیره عصبی سمپاتیک ایجادکننده عرق است. سمپاتکتومی در افرادی که مشکل تعریق آن ها خیلی شدید است، یا از سایر روش های درمانی نتیجه نگرفته اند، نتایج قابل قبولی به همراه دارد. سمپاتکتومی با روش جراحی و غیر جراحی قابل انجام است. جراحی سمپاتکتومی باعث ایجاد زخم می شود و آثار ظاهری آن نامطلوب است. عوارض جانبی دیگری مانند اختلال در برخی فعالیت های طبیعی بدن، از دیگر پیامدهای ناخوشایند جراحی سمپاتکتومی هستند.

درمان دائم تعرق زیاد بدون ایجاد عوارض

افرادی که به دنبال درمان قطعی، دائمی و بدون عوارض تعریق زیاد هستند، انجام سمپاتکتومی RF به آن ها توصیه می شود. خوشبختانه این روش کم تهاجم است و خطرات جراحی را برای بیمار ایجاد نمی کند و او می تواند در همان روز درمان، به منزل بازگردد.
بیشتر بخوانید:
مشاهده نتایج درمان تعریق بیش از حد توسط دکتر باقرزادی
مشکلاتی که در اثر عرق کردن بیش از حد ایجاد می شوند

منابع

http://www.racgp.org.au/

http://www.hopkinsmedicine.org/

http://www.webmd.boots.com/

اشتراک گذاری مطلب: