Occipital Nerve Block

مقدمه

بلوک عصب اکسیپیتال (Occipital Nerve Block) در تشخیص و درمان نورالژی اکسیپیتال (Occipital Neuralgia) کاربرد دارد. همچنین از این روش جهت بیهوشی در توزیع عصب اکسیپیتال بزرگ و کوچک برای انجام عمل از بین بردن زخم و ترمیم پارگی استفاده می‌شود.
عصب اکسیپیتال بزرگ از فیبرهای راموس اولیه پشتی (Dorsal Primary Ramus) از عصب دوم گردنی نشأت گرفته و به فیبرهایی از عصب سوم گردنی منتهی می‌شود. این عصب از مجاورت شریان اکسیپیتال عبور می‌کند. عصب اکسیپیتال کوچک نیز از رامی قدامی اولیه (Ventral Primary Rami) از اعصاب دوم و سوم گردنی نشأت می‌گیرد.

Occipital-Nerve--1

روش درمان

در روش بلوک عصب اکسیپیتال، بیمار در یک وضعیت نشسته قرار می‌گیرد در حالی که مهره‌های گردنی او خم شده و پیشانی‌اش بر روی بالشتکی روی میز کنار تخت قرار گرفته است.

Occipital-Nerve -2

در درمان نورالژی اکسیپیتال یا سایر دردهای شدیدی که ناشی از اعصاب اکسیپیتال بزرگ و کوچک هستند، در مرحله اول 80 میلی‌گرم استروئید به ماده بی‌حسی موضعی اضافه می‌شود و در مرحله دوم این مقدار به 40 میلی‌گرم کاهش می‌یابد. سپس شریان اکسیپیتال در خط‌ الرأس گردنی بی‌حس می‌شود. پس از آماده کردن پوست با محلول ضد عفونی کننده، یک سوزن 75/3 سانتیمتری در راستای خط میانی گردن و شریان اکسیپیتال وارد پوست شده و به صورت عمودی پیش می‌رود تا به پوشش استخوان اکسیپیتال زیرین نزدیک شود. در این حالت ممکن است بیمار حس پارستزی (خواب رفتگی) در این ناحیه داشته باشد. سپس سوزن تغییر جهت داده و پس از یک وقفه کوتاه، 5 میلی‌لیتر محلول تزریق می‌شود. در این مرحله، در حالی که سوزن به صورت جانبی و قدامی جهت‌گیری کرده است، عصب اکسیپیتال کوچک و تعدادی از شاخه‌های سطحی عصب اکسیپیتال بزرگ بلوک می‌شوند.

Occipital-Nerve--3

در برخی بیماران که تحت بلوک اعصاب اکسیپیتال بزرگ و کوچک قرار می‌گیرند، هدایت سوزن با استفاده از فلوروسکوپی و اسکن اولتراسوند می‌تواند مفید باشد چرا که در این بیماران، تشخیص محل شریان اکسیپیتال به دلیل موقعیت آناتومیکی آن دشوار است.

Occipital-Nerve--4


بیشتر بخوانید:

درمان درد های مزمن سر و صورت
درمان دردهای مزمن با امواج رادیویی
درمان درد با اوزون تراپی

کنترل و درمان دردهای مزمن با استفاده از انواع تکنیک‌های نوین و پیشرفته اینترونشنال

اطلاعات بیشتر
برای عضویت در خبرنامه سلامت دکتر باقرزادی،ایمیل خود را وارد کنید

ایمیل شما محافظت میشود
WordPress Backup
Visit Us On TwitterVisit Us On Instagram