درمان درد های مزمن سر و صورت

مقدمه

بلوک گانگلیون گاسرین با انجام بی‌حسی موضعی، تزریق استروئید و تخریب این ساختار عصبی از طریق انجماد، رادیوفرکوئنسی، فشرده‌سازی و دیگر روش‌ها، کاربرد وسیعی در مدیریت درد دارد. پیشرفت‌های صورت گرفته در تصویربرداری رادیوگرافی و تکنولوژی ساخت سوزن منجر به بهبود کارایی، کاهش هزینه و عوارض جانبی این روش شده است.

موارد کاربرد

بلوک گانگلیون گاسرین علاوه بر کاربردهایی که برای بی‌حسی در جراحی دارد می‌تواند همراه با بی‌حسی موضعی به عنوان یک ابزار تشخیصی برای ارزیابی درد سر و صورت استفاده شود. همچنین این روش می‌تواند برای پیش‌بینی میزان اختلال حسی و حرکتی که ممکن است بیمار با آن مواجه شود به کار رود.
بلوک گانگلیون گاسرین با بی‌حسی موضعی ممکن است برای تسکین دردهای حاد اورژانسی شامل نورالژی سه قلو و دردهای سرطانی هنگامی که بیمار در انتظار مؤثر واقع شدن درمان‌های دارویی و جراحی است، استفاده شود. نشان داده شده است که تخریب گانگلیون گاسرین برای تسکین دردهای سرطانی شامل دردهای تومورهای تهاجمی، سینوس فک بالا و فک پایین مناسب می‌باشد.
همچنین این تکنیک در مدیریت درد نورالژی سه قلو که نسبت به روش‌های پزشکی مرسوم مقاوم بوده‌اند یا برای بیمارانی که کاندید جراحی جهت رفع فشار مویرگ‌ها هستند، مفید است. تخریب گانگلیون گاسرین در مدیریت سردردهای خوشه‌ای مقاوم و تسکین درد چشم ناشی از گلوکوم (آب سیاه) نیز به صورت موفقیت‌آمیزی عمل کرده است.

گانگلیون گاسرین

گانگلیون گاسرین از ریشه‌هایی که در سطح جلویی ساقه مغز وجود دارند، شکل می‌گیرد. گانگلیون گاسرین شبیه به یک قایق باریک است که سه شاخه عصب حسی مربوط به چشم، فک بالا و فک پایین از آن جدا می‌شود.

روش درمان

در این روش بیمار باید به پشت دراز بکشد در حالی که مهره‌های گردنی او بر روی یک حوله لوله شده قرار گرفته است. سپس پوست و بافت‌های زیر پوستی در ناحیه‌ای که حدود 5/2 سانتیمتر از گوشه خارجی دهان فاصله دارد، استریل و سپس بی‌حس می‌شود. پس از آن، یک سوزن 13 سانتیمتری به صورت عمودی وارد ناحیه بی‌حس می‌شود.

Gasserian-Ganglion-Block-1

سوزن تا جایی پیش می‌رود که با قاعده جمجمه برخورد کند. در این حالت نوک سوزن به آرامی خارج شده و به صورت قدامی وارد فورامن اوال می‌شود. به محض ورود سوزن به فورامن اوال ممکن است در اعصاب فک پایین، پارستزی رخ دهد.

Gasserian-Ganglion-Block-2

در صورت انجام این عمل با هدایت فلوروسکوپی، تصاویر ساب‌منتال و اریب برای کمک به تشخیص فورامن اوال گرفته می‌شود. در این فرآیند، جریان آزاد مایع مغزی نخاعی معمول است. عدم جریان آزاد مایع مغزی نخاعی به این معنا نیست که نوک سوزن درون سیستم مرکزی عصبی نزدیک به گانگلیون گاسرین قرار نمی‌گیرد بلکه نوک سوزن وارد مخزن سه قلو (Trigeminal Cistern) نشده و به صورت قدامی‌تر، وارد حفره مکل (Meckel’s Cave) می‌شود.

Gasserian-Ganglion-Block-3

پیش از هر گونه بی‌حسی موضعی یا تزریق ماده نورولاتیک باید موقعیت سوزن توسط رادیوگرافی تأیید شود. پس از اطمینان از صحت مکان قرارگیری سوزن، بی‌حسی انجام می‌گیرد.
برای از بین بردن درد به مدت طولانی معمولاً مقدار متوسط 4/0 میلی‌لیتر از محلول نورولاتیک کافی است. به علت تفاوت قابل توجه در اندازه حفره مکل در جمجمه بیماران، باید ارزیابی دقیقی از حجم کل ماده تزریقی صورت گیرد.
در صورت استفاده از عوامل نورولاتیک پُر فشار، بیمار باید در موقعیت نشسته قرار گیرد. در این حالت، برای اطمینان از اینکه محلول در اطراف فک بالایی و فک پایینی تجمع کرده و به سمت چشم‌ها حرکت نکند، چانه بیمار بر روی قفسه سینه قرار می‌گیرد. چنانچه از الکل خالص استفاده شود، بیمار باید در وضعیت خوابیده به پشت باقی بماند. این روش ممکن است در روش‌هایی از بلوک گانگلیون گاسرین که از سوزن‌های رادیوفرکوئنسی، کرایوپروب‌ها، بالون‌های فشار و الکترودهای تحریکی استفاده می‌کند نیز به کار رود.

Gasserian-Ganglion-Block-4

بیشتر بخوانید:

درمان دردهای مزمن با امواج رادیویی
درمان درد با اوزون تراپی

کنترل و درمان دردهای مزمن با استفاده از انواع تکنیک‌های نوین و پیشرفته اینترونشنال

اطلاعات بیشتر
برای عضویت در خبرنامه سلامت دکتر باقرزادی،ایمیل خود را وارد کنید

ایمیل شما محافظت میشود
WordPress Backup
Visit Us On TwitterVisit Us On Instagram